Reede, september 1, 2017
 

Hiidlane, kelle ettevõttes ei looju päike kunagi

ERAKOGU
Baltikumi suurima ja vanima, rahvusvahelisel turul tegutseva reisibüroo ASi Est­ravel juhatuse liige ja põhiaktsionär Aivo Takis on põline hiidlane.
“Usun, et ega paljud hiidlased ei teagi, et nad võivad Est­ravelit nii-öelda enda omaks pidada, sest ega me seda kuskil kuulutanud ei ole,” märgib Aivo Takis hiidlasele omase tagasihoidlikkusega.
Baltimaade suurima reisiagentuuri tiitlit on AS Est­ravel hoidnud juba paar­kümmend aastat. Vahepeal Soome rahvusliku lennufirma Finnair kontserni kuulunud ettevõte on juba rohkem kui poolteist aastat taas eestimaine. Ehk oleks õigemgi öelda – hiiumaine.
Takis oli üks Estraveli asutajatest 1988. aastal, olles tollal ise alles Tallinna Tehnika­ülikooli üliõpilane. 1995. aastal ostis Finnair ülejäänud kolm aktsionäri välja, aga Takis jäi oma 28 protsendiga väike­aktsionäriks kuni 2015. aasta lõpuni. Siis avanes võimalus Finnairi enamusosalus välja osta.
“Mul on hea meel, et tegin seda – Eesti firma on nüüd taas sajaprotsendiliselt kodumaise kapitali käes,” on Takis toonase otsusega rahul.
Takise ettevõttele OÜ Estravel Holding kuulub 99 protsenti. “Üks protsent kuulub meie ülitublile tegevdirektorile Anne Samlikule, kes võitis paar aastat tagasi muuhulgas ka Eesti parima juhi auhinna,” selgitab Takis.
Päike ei looju kunagi
Peale nn taaseestistamist on Estravel jõudsalt laienema hakanud muudele turgudele ja nüüdseks on kontsernil juba 16 reisibürood kuues riigis. Töötajaid on ettevõttel üle 200, neist enamik Eestis, kus ollakse ülekaalukas turuliider. Sel aastal laieneti USAsse, kus praegu on USA suuruselt viiendas linnas, 4,7 miljoni elanikuga Phoenixis ametis viis töötajat. Sellel suvel on kontorid ka Soomes, Helsingis ja Jyväskyläs, kus kokku 13 töötajat.
Estraveli nime kasutab ette­võte ainult Eestis, Lätis ja Leedus. Austraalias tegutseb firma nime all Aerotravel, USAs on nimi Preferred Travel Services ja Soomes Helin Matkatoimisto, mis selle­nimelisena asutatud juba 1984. aastal.
Takis nõustub väitega, et tegemist on firmaga, kus päike ei looju kunagi: “Austraalia on Eesti ajavööndist seitse kuni üheksa tundi ees ja Arizona üheksa kuni kümme tundi taga – nii võib tõesti öelda, et kui ühes kohas tööpäev lõpeb, siis teises alles algab.”
Ja lisab: “Selle üle on meie töötajad väga uhked, sest Eestis ei ole palju selliseid firmasid, mille geograafiline haare nii kaugele ulatub.”
Rahvusvaheline äri
Miks üldse on ühel reisibürool vaja muudele turgudele minna? Vastus on lihtne – Eesti turg on lihtsalt nii väike, et edasine kasv koduturul muutus väga aeglaseks.
“Suurematel, ja mis seal salata, rikkamatel turgudel on vahepeal online-agentuuride juurde läinud inimesed hakanud tagasi pöörduma klassikalise reisiagentuuri juurde, mis annab turvatunde ja hea teeninduse,” selgitab Takis praeguse edu aluseid.
Ka Estravel teeb online-müüki mitme odavbrändi kaudu, kuid selle osakaal ettevõtte kogukäibest on veidi üle 10 protsendi. “See ei ole meie põhitegevus ei täna ega homme,” kinnitab Takis. “Valdav enamus selle aasta prognoositud 85 miljoni euro suurusest müügikäibest tuleb siiski läbi personaalse teeninduse ja lojaalsete klientide.”
Aivo Takis märgib, et kui vaadata, kes on tema ettevõtte kliendid välisturgudel, võib tunduda esmapilgul üllatav, et need ei ole eestlased, kes sinna lähevad, ega ka kohalikud, kes sealt Eestisse tuleksid. Need on hoopis kohalikud, kes reisivad kolmandatesse riikidesse.
“Töötab täpselt sama ärimudel, mis meil algusest peale olnud on – täisteenindusega litsentseeritud agentuur, mis müüb kõike nagu reisikaubamaja ja millel on tänu suurtele ostumahtudele soodsamad väljamüügihinnad kui väiksematel konkurentidel,” selgitab Takis.
Soovitus noortele
Praegustele noortele, kes tahavad ettevõtlusega alustada, ütleb rahvusvahelise firma üles ehitanud Takis nii: “Esimene asi ei ole osaühingu asutamine! Esimese asjana mine parem tööle sellisesse firmasse, millel on hea maine ja kus sa saad olla võimalikult lähedal oma valitud erialale. Ja ära nõua kohe suurt palka! Ükski kool ei anna sulle ettevõtluskogemust, seda saab ainult läbi isikliku erialase töö.”
Takis ise läks erialasele tööle juba 17aastaselt, keskkooli kõrvalt ja lausa olematu palga peale. “Iga inimese esimesed tööaastad on alati puhas koolitus, ükskõik kui targaks sa end pead,” kinnitab ta ja lisab: “Kui tahad, et tööandja sinu koolitamise eest sulle kohe suurt palka maksaks, siis võid pikemas plaanis nii mõnestki heast võimalusest ilma jääda.”
Põline hiidlane
Kirikuraamatud väidavad, et Aivo Takise isapoolne sugu­võsa on Emmaste vallas elanud vähemalt 400 aastat. Ta ema ja isa elavad praegugi Kurisu külas. “Usun, et kõik Hiiumaa Takised on omavahel kaugelt sugulased. Ega mandril seda nime eriti ei leiagi,” ütleb Takis.
2003. kuni 2015. aastani elas Takis ise Austraalias, algul viis aastat Brisbanes ja siis seitse aastat Sydneys. Muuhulgas oli ta ka Eesti aukonsul Austraalias ja Sydney Eesti seltsi esimees.
Nüüd on ta jälle tagasi kodumaal, põhielukoht on Tallinna vanalinnas. “Mida rohkem maailmas ringi reisida, seda parem on Eestisse ja koju tagasi tulla,” märgib ta.
Hiiumaal käib ta kindlasti igal suvel. “Nii mitu korda, kui töögraafik ja reisimine vähegi võimaldavad,” lisab ta.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411