Teisipäev, september 19, 2017
 

Esimese konkursi võitis 16aastane koduvein

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa esimesele koduveinikonkursile laekus 34 veini 15 tootjalt, üldvõitjaks tunnistati Maret Kaili 2001. aastal tehtud õunavein.
Auhindu jagati kolmes kate­goorias: parim valge vein, parim punane vein ja noorim veinimeister. Parim valge vein, ühtlasi absoluutvõitja ja žürii lemmik oli Jausa külas elava Maret Kaili õunavein aastast 2001. Üks žürii liige võrdles seda calvadosega ning vein hiilgas meeldivalt erilise ja rikkaliku maitsebuketiga. Kahjuks ei saanud võitja auhinnatseremoonial kohvikus Baabad osaleda.
Maret Kail ütles Hiiu Lehele, et konkursivõit oli suur üllatus ning veini pole ta viimasel ajal enam praktiliselt üldse teinud. 2001. aasta vein pandi pudelisse ajal, kui Maret tööl ei käinud ja oli aega sellega tegeleda. “Sai siis veini tehtud, kui õuna­mahla palju oli, tütardega koos tegime,” rääkis konkursi­võitja.
Veinitegemise oskust ei pidanud ta millekski eriliseks: “Iga külainimene oskab neid teha.”
Hiiumaa koduveini­konkurssi seevastu nimetas ta väärt asjaks: “See on tore, kui tulevad uued ettevõtmised.” Punaste veinide kategooria võiduveiniks valis žürii üksmeelselt Kärdla elaniku Heino Mölderi 2011. tehtud viinamarjaveini. “See oli konkurentsitult parim punane vein – tipp-topp töö,” ütles Viidik.
Mölder rääkis, et veini­tegemise oskused omandas ta oma isalt. Kasvuhoones kasvab tal palju viinamarju – mullune saak oli 38 kilogrammi, tänavune on veel korjamata. Kõik viinamarjad lähevad veiniks. “Aga kuhu mujale ma need panen,” oli veinimeistri retooriline küsimus.
Vastuseks küsimusele, mida ta suure hulga veinidega teeb, vastas Mölder, et meister ise ei joo, ainult maitseb. “Teised joovad ja kiidavad ja see vein kaob iseenesest ära,” selgitas ta publiku naeru saatel.
Noorima veinimeistri tiitli sai Martin Uuskari, kes koos sõbra Tõnis Villmäega tõi konkursile mündiga maitsestatud rabarberiveini.
“Mingisuguses saates tehti võililleveini ja siis mõtlesime, et peaks rabarberile veel midagi juurde panema ja münti oli just käepärast,” rääkis Uuskari. Ta lisas, et tegelikult neile endile meeldis puhas rabarberivein rohkem, aga seda ei saanud konkursile saata, kuna see sai juba otsa.
Võitjaile ulatas üks konkursi korraldajatest, Aivar Viidik aukirja, kingitusena andis teine korraldaja Jane Sinijärv üle viinamarja­istiku.
Viidik meenutas Maalehe koduveinikonkursi algust ja edulugu. Enne tema lahkumist peatoimetaja kohalt osales konkursil 150 veini, mille maitsmine on žürii jaoks üsna tõsine töö. Viidik rääkis, et juba sellest ajast mõlgutasid nad Janega mõtteid, et võiks sellise konkursi korraldada ka Hiiumaal.
Nüüd sai konkurss teoks ning Viidik jäi esimese Hiiumaa koduveinikonkursi osalejate arvuga rahule – laekus 34 veini 15 autorilt.
Viidik lisas, et kõik konkursi­veinid on valminud saarel ja tehtud hiiumaisest toorainest. “Loomulikult olid põhilised toorained õun, päris palju oli pihlakat ning nii kodu- kui ka metsamarju – palett oli ühest küljest traditsiooniline, teisest küljest kirju,” ütles ta.
Hiiumaa esimese kodu­veinikonkursi žürii esimees oli Aivar Hanson, liikmed Aivar Viidik, Jüri Väärtnõu, Kaja Hiis-Rinne ja Sigrid Valter.
Hiiumaa maitse
“Täna toimus kaks olulist asja – Hiiumaa omandas minu suus niisuguse maitse, mida sel varem ei ole olnud – ja see maitse on tõeliselt hea – ning Hiiumaa kasvas minu jaoks palju suuremaks, kui ta siiamaani on olnud,” ütles Hanson, kes on Eesti toidu­edendaja ja restoranigiid.
Põhjendas ta seda nii, et kui üleeestilisele konkursile laekub 150–200 veini ja Hiiumaa esimesele konkursile kohe 34 veini, siis on see fenomenaalselt hea saavutus. “Ja mis kõige tähtsam – kvaliteet ja kvantiteet käisid täiesti käsikäes.”
Aivar Hanson lisas, et kui üleeestilisele konkursile laekub veine, mis ei peaks sinna ilmtingimata jõudma, siis sel konkursil polnud ühtki sellist – kõik 34 olid tema sõnul heas mõttes huvitavad ning mitmeidki neist näeks ta heameelega parimais restoranides.
Tema soovitus oli, et meistrid ei hoiaks oma oskusi vaid koduseinte vahel ja kitsas sõprade ringis, vaid viiksid oma oskused ka laiema huviliste ringini. “Võiksite alustada kas üksinda või üheskoos väikest veini­tootmist,” soovitas Hanson ja tõi eeskujuks revolutsiooni õlleturul st paljude käsitööõllede tuleku turule.
Hiiumaa esimese koduveini­konkursi korraldas MTÜ Hiiu Öko.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411