Teisipäev, august 8, 2017
 

Valik: Loomekeskus-spaa või keskväljak

Kaks aastat tagasi hoogsalt esitletud plaan rajada Kärdlasse tervise- ja loomekeskus, mis sisaldaks nii spaad kui ka Eesti toidu avastuskeskust, on esialgu jäänud lennukaks ideeks. Millal see valmida võiks, ei oska öelda keegi.
Piirkondade konkurentsi­võime tugevdamise (PKT) programmis maakonna pingereas oli eelnimetatud projekt tipus, kuid esimesse, mullu avanenud vooru Hiiu vald eelarvevahendite nappuse tõttu taotlust ei esitanud.
Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo kinnitas, et valla eelarve pingeline seis ei võimaldanud neil hoolimata maakonna pingereas esi­kohal olemisest projekti esitada: “Nappis raha oma­osaluseks.”
Pärast seda kui Käina ja Pühalepa PKTobjektid esimeses taotlusvoorus rahastust ei saanud, tõusis maavalitsuse komisjoni otsusega maakonna prioriteediks Kärdla keskväljak. Selle projektiga on jõudsalt ka edasi liigutud, kavandi­muutusi tutvustatud ja arutelusid peetud.
2015. aastal, kui selgus Keskväljaku arhitektuurikonkursi võitja, märgiti, et keskväljak on kavas välja ehitada hiljemalt aastaks 2020, loodeti, et selleks tuleb suur osa rahast EASi programmist EV 100.
Samas on arhitektuuri­konkursse korraldanud Eesti arhitektide liidu (EAL) kodu­lehel kirjas, et projektide elluviimise rahastamine on planeeritud EAS regionaalarengu vahendite kaudu, mida koordineerivad maakonnad. EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programm on just üks niisuguseid.
2 miljonit vs 15 miljonit
Vallavalitsus on hinnanud keskväljaku rekonstrueerimise esimese etapi investeeringu­vajaduseks 2 miljonit eurot ja seekord loodetakse suurem osa summast saada PKTprogrammist.
Spaa ja eesti toidu avastuskeskuse idee realiseerimine maksaks eri hinnangutel 10–15 miljonit eurot. Sellest kolmveerand ehk 7,5–11 miljonit eurot loodeti projekti käivitudes saada erasektorist. Hiiu valla eelmise juhi Georg Linkovi sõnul olid ettevõtjad valmis investeerima, kuid kuna asi takerdus, siis nende nimesid ta nimetada ei saa.
“Põhiküsimuseks oli riigimaa munitsipaliseerimine – kuni maaküsimus ebaselge, on ettevõtjad äraootaval seisukohal,” ütles Linkov. “Tean, et vald suhtleb ka praegu selles küsimuses riigiga, kuid kirjavahetusest ja ametlike vastuste ootamisest ei piisa. Vaja on teha pidevat lobitööd, et meid ei unustataks.”
Ojasoo ütles, et eelnimetatud maa munitsipaliseerimisega vallavalitsus tegeleb, nagu ka mitme teise maaeraldusega. “Kui maa munitsipaliseeritud, saame seda ka arendajale pakkuda koos tingimustega, mis selle pakkumisega kaasas käivad,” lisas ta.
50 uut töökohta
Eesti toidu avastuskeskus loodeti plaanide järgi avatud hoida aastaringselt ja sellega vähendada Hiiumaa turismi- ja puhkemajanduse peamist kitsaskohta ehk hooajalisust. Plaanide järgi külastanuks keskust aastaga 16 000 külastajat. Samuti eeldati, et tekkib vähemalt 50 uut töökohta teenindussfääris, neist 15 Eesti toidu avastuskeskuses, millest suur osa oleks spetsialistide töökohad. Keskväljaku rekonstrueerimisprojektis konkreetset loodavate töökohtade arvu kirjas pole. Siiski on arhitektide liidu kodulehel märgitud, et omavalitsused näevad kesk­väljakute ja peatänavate korrastamise taga otsest seost ettevõtluse arendamisega: “Kui korrastub keskväljaku ala, hakkavad ka ettevõtjad investeerima väljakut ümbritsevatesse ehitistesse ja tooma sinna linnaelanikke teenindavaid ärisid – poode, restorane, meelelahutuskohti.”
“Kärdla keskväljaku uuendamist ja tervise-loome­keskuse rajamist ei ole vahest päris õige vastandada, kuid see on tõsi, et keskväljak iseenesest ühtegi töökohta ei loo, mõju saab olla vaid kaudne,” nõustus Ojasoo.
Samas kinnitas volikogu esimees, et töökohtade loomisele kaasaaitamine on olnud vallavalitsuse tegevuse üks prioriteete. “Omavalitsus eelarveraha eest muidugi palju töökohti luua ei saa, kuid võimalusi luua ja suhtumist näidata saab,” ütles Ojasoo.
Ta tõi näiteks 12 kilomeetri kaugusele Hiiumaast ranniku­merre kavandatud meretuulepargi arendajate ja Hiiu valla koostööleppe. “Lepiti kokku, et kui tuulepargi rajamiseks läheb, siis meretuulepargi hooldus­tööde keskus rajatakse Hiiu valda,” ütles Ojasoo. Tema sõnul loob see juurde ligi­kaudu 30 uut otsest ja 20 kaudset töökohta, lisaks viiakse hooldus­tehnikute koolitamine tulevikus läbi Hiiumaal.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411