Reede, august 25, 2017
 

Reigi kirik ja kogudus kutsuvad juubelipeole

Eeloleval laupäeval, 26. augustil tähistab EELK Reigi kogudus oma 390. ja Reigi Jeesuse kirik 215. aastapäeva.
Aastapäevaüritused saavad alguse kell 11, kui algab jalutus­käik Reigi kirikuaias Helgi Põllo juhendamisel. Kell 12 algab kirikus pidulik missa, kus jutlustab EELK piiskop Joel Luhamets. Peale missat on kohvilaud ja kell 15 algab kirikukontsert, kus astub üles Ene Salumäe orelil ja laulab Karin Salumäe.
Aastal 1627 eraldus Reigi kogudus Käina kogudusest ja tekkis eraldi Reigi kirikukihelkond. Esimene iseseisva koguduse õpetaja oli Paul Andreas Lempelius, kelle elust-olust Reigis jutustab värvikalt kirjanik Aino Kallas oma teoses “Reigi õpetaja”.
Kohaliku rahva ja ühtlasi Reigi koguduse moodustasid peamiselt rootslased, kellest suurem osa 1781 Hiiumaalt välja saadeti ja hiljem on kogudus eestikeelne.
Esimese kiriku ehitusaeg on teadmata, on vaid teada, et 1627. aastal oli pühakoda olemas, teine puukirik ehitati Kärdla-Kõpu teeäärsele seljakule 1690. aastal.
24. augustil 1802 õnnistati Jeesusele pühendatud kivi­kirik, mille laskis aastail 1799–1802 ehitada parun Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternberg (1744–1811) oma poja Otto Dietrich Gustavi
mälestuseks. Ungern-­Sternbergidele viitavad ka perekonna vapikivi torni­fassaadil ja torni tuulelipp, milleks on liiliaõis, mis pärineb Ungern-Sternbergide vapilt. Ei ole unustatud ka tavalisi töömehi ja ehitajaid, kes kivikiriku ehitamisel tegevad olid. Nende nimed seisavad kõrvuti kirikuhärra ja maaomaniku nimega tahvlitel altaripildi kõrval.
Reigi kiriku üheks suureks väärtuseks on kunstikollektsioon. Kuidas need tööd kõik kaugesse kirikusse sattusid, pole päris täpselt teada, kuid osa neist on arvatavalt kinkinud eluga pääsenud mere­hädalised, teise osa omaaegsed maaomanikud. Üks huvitavamaid kunstimälestisi on vanast kirikust pärinev
17. sajandil puule maalitud “Püha õhtusöömaaeg”.
Aastaarv 1899 seinal tähistab viimase suurema remondi aastat, mil tehti muudatused kiriku värvilahenduses ja seati üles altarimaal “Kristus Õlimäel” mille annetas kirikule von Stackelberg.
Kirik võib uhkust tunda ka arvatavalt Hiiumaa päritolu oreli üle. Rahvapärimuses on seda seostatud tuntud Käina köstrite Sakkeustega, olgu küll, et kindlat paberlikku tõendust selle kohta pole teada.
Nüüdseks on Reigi kogudus Jumala armust järjepidevalt tegutseda saanud 390 aastat. Koguduseliikmeid loetakse praegu 350, ajalooliselt on aga Reigi koguduse ja kirikuga seotud olnud kõik Reigi kihelkonna piires elanud pered. Olete kõik oodatud ühisele rõõmu- ja tänupeole!

Triin Simson

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411