Reede, august 18, 2017
 

Poemüüja ehk meelepärane amet kogu eluks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Müüja Tiiu Ala on Nurste kaupluses leti taga seisnud juba 45 aastat, teda hoiab seal meelepärane amet ja kodu lähedus. “Kinni hoiab kodu ja õpitud amet, mis meeldib,” tõi Tiiu Ala (63) välja põhjuse, miks ta on Nurste poes juba 45 aastat töötanud. “Vastumeelselt ma tööle ei lähe ja leti taga kaovad ka muremõtted.”
Ala rääkis, et alustas 18aastasena samas poes pakkijana. “See polnud minu päris esimene töökoht,” ütles ta. Pärast Emmaste 8klassilise kooli lõpetamist oli ta korraks tööl ka Emmaste kolhoosi sööklas. Vennanaine kutsus aga kauplusesse tööle ja samas majas on ta tänaseni pidanud erinevaid ameteid alates pakkijast kaupluse juhatajani.
Maadlus poolesajakiloste kottidega
Vahepeal on nii pood kui kaubad ja ka ostjad tundmatuseni muutunud. Esimestel aastatel, kui Ala pakkijana tööd alustas, asus poeruum praeguses laos ja maja teises otsas, nüüdses poeruumis, elas toonane kaupluse juhataja Irene Takis oma perega.
Enamik kaupa toodi lattu suurte, kuni 50kiloste kottidega. Ala esimeseks tööks oli käristada kotid kaalu juurde, lahti harutada ja kaaluda kilosed või paarikilosed kotid, mis riiulitele laoti.
Töö oli raske, mingeid kärusid ega tõstukeid polnud ja ränkraskeid kotte tuli oma käte jõul liigutada.
Purgikaup saabus puust kastides, kuhu mahtus vähemalt 12 või ka paarkümmend purki. Purkide vahele oli pandud saelaast, mis tuli ära võtta, siis purgid puhtaks pühkida ja alles seejärel letile või riiulisse laduda.
Liha saabus poodi rümbana. Pool külmunud looma pandi laos pakule ja sealt tuli sulamise järel kirvega parajad tükid raiuda. “Praegu ei kujuta ette, et peaks võtma pool siga ja siis kirves kätte ja… Siis oli see aga nii loomulik,” võrdles Ala kahte perioodi.
Tollal polnud ka kilekotte ja isegi liha tuli pakkida paberisse. Lisaks toidukaubale müüdi samas poes naelu, vikateid, kirveid, pesupulbrit ja seepi, jalanõusid, kangaid ja pudukaupa.
Tänapäeval hoopis lihtsam
Müüjana töötades tuli arvutada arvelauaga ja kaaluda suure lauakaaluga, millele käisid kilode arvestamiseks kaalupommid teise otsa raskuseks peale.
“Nüüd on lihtne, sest enamus kaupa on pakendatud ja kastid-pakendid on kerged,” ütles Ala, lisades, et ka järjest uuenevate kassaaparaatidega on ta harjunud. Peast korrutamist ja arvelaual liitmist ei kujuta enam ettegi, kuigi esialgu oli arvutile üleminek keeruline.
Ka ostjad on aastatega muutunud. “Algul oli siinkandis töökoda ja kontor, kus igapäevaselt ametis hulga inimesi,” rääkis Ala. Seega käis poes palju rahvast ja kaup lettidel ei seisnud. “Ka ei mäleta ma mingeid allahindlusi, kauba mahakandmist või muud – kõik mis poodi tuli, läks müügiks,” nentis ta.
Nüüd on talvel peamisteks klientideks kohalikud elanikud, aga suvel võib ostjate arv suvehiidlaste abil kahekordistuda: “Suvel pole aega ringigi vaadata, kogu aeg on käed-jalad tööd täis!”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411