Teisipäev, august 15, 2017
 

Palukülla kogunes kirikutäis luulehuvilisi

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Muidu tühjana seisev Paluküla kirik oli korraks puupüsti täis inimesi, kes poolteist tundi kuulasid luulet ja muusikat.
Kohvikutepäeva nädalavahetuse viimase akordina luges sajakonnale kuulajale luuletusi Kai Aareleid, kes valis neid hiljuti ilmunud kogumikust “Hiiu luule raamat”. Laulis ja musitseeris Riho Sibul. Luuletuste ja muusika vahepaladeks sobisid kiriku seinale projekteeritud videoklipid Taaniel Palmiste eesti keele ja hiiu luule teemalisest loovtööst.
Alustuseks esitas Aareleid Vaapo Vaheri luuletuse “Tilemma”. “See tekst ilmus ajalehes siis, kui algas minu tutvus siinse küla ja Paluküla kirikuga,” rääkis Aareleid. “Ja see tekst rippus ka palju aastaid kirjutusmasinal trükituna meie tagakambri seinal, kus lugematuid kordi enne uinumist seda luuletust uuesti lugesin.”
Aareleid rääkis, et 1927. aastal veetsid Marie Under ja Artur Adson suve Hiiumaal ja neilegi avaldas Paluküla kirik sügavat muljet oma üksinduse ja vaikusega. Adson meenutas veel aastakümneid hiljem valget kivist kirikut, mida piiras kuuskede müür.
“Minul on olnud võimalus näha selle kiriku olemist mitukümmend aastat, kurvastada lagunemise ning rõõmustada uue katuse ja tornikiivri üle,” rääkis Aarelaid. Ta meenutas, kuidas see kirik mõnel suvel natukeseks ellu ärkas, aga ka oma soovist ise seda ehtida, ehitada ja sisuga täita. “Tänavu juhtus mitu asja kokku ja tänu Aivar Viidikule, kes sellest hullust mõttest tuld võttis, sündis luulekava “Ood Hiiumaale”.”
“Mulle tundus algusest peale, et just Riho Sibul sobib sellesse ruumi ja kooslusesse kõige paremini,” ütles sündmuse korraldaja Aivar Viidik Hiiu Lehele. “Algul oli küll kahtlus, kas rahvas pärast nädalavahetuse tormilist kohvikumelu veel luulet kuulata suudab, aga meeldiv, et saal oli kuulajaid täis ja kõik sobis!”
Luuleõhtu korraldas MTÜ Hiiu Öko, toetasid Kultuur­kapitali Hiiumaa ekspertgrupp, EELK Kärdla kogudus ja Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapital.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411