Reede, august 11, 2017
 

Noored filmitegijad kogesid suurt ja sõbralikku toetust

Johannes Magnus Aule
Kui filmi produtsent Johannes Magnus Aule meenutas kõiki, kes Hiiumaal realiseeritud noorte filmiprojekti toetasid, ei tahtnud nimekirjale lõppu tullagi.
Juuli keskel avaldas Hiiu Leht üleskutse, et noored filmitegijad otsivad Hiiumaal koostööpartnereid ja toetajaid.
Nüüdseks on filmivõtted läbi. Produtsent, Balti Filmi- ja Meediakooli (BFM) esmakursuslane Johannes Magnus ütles, et filmitegu oli tudengite omaalgatus, puhas tahe katsetada koostööd ja suvel loominguga tegeleda. Ühtlasi oli tegu BFMi ja EMTA lavakunsti­kooli koostööprojektiga.
“Projekti tegi võluvaks tõsiasi, et pelgalt tahtest, huvist ja soovist teha filmikunsti, ohverdasid ligi nelikümmend inimest oma väärtuslikku aega ja suvepäevi, et võiks sündida midagi püsivat,” ütles produtsent.
Filmitegijaid küsitledes ei meenunud kellelegi täpselt, miks valiti võttepaigaks just Hiiumaa. Tiimi ja filmiga seotud sõprusringkondades jagus inimesi, kel tugev kokkupuude saarega. Nii tunduski saarele liikumine õige suund ja tagasi­vaates õigustas see valik end täielikult.
Saarel filmiti kokku seitse päeva, üks võttepäev oli Tallinnas. Mõni kangem veetis Hiiumaal kokku paar nädalat, tehes võteteks ettevalmistusi ja saareelu nautides.
Kokku abistas filmi valmimisel üle saja inimese, kes kõik andsid oma panuse. Tiim koosnes värskelt filmikunsti esmaaasta õpingud lõpetanud tudengitest. Režissööride duo oli lavakunstikoolist ja nad kaasasid projekti ka peaaegu kõik oma kursuse näitlejad. BFM loovutas oma tudengitele tehnika.
“Siinkohal tulebki tänada mõlemat kooli, et üldse sellised inimesed kokku sattusid ja võimaluste eest, mida nad meile pakuvad,” tunnustas produtsent partnereid.
Filmikunst ei ole odav lõbu ja kuna tegemist oli omaalgatusliku projektiga, said tegijad peamiselt loota eraisikute toetusele. “Mõned eraisikud panustasid meisse enesekindlalt ja kogukalt – selleta poleks me kuidagi toime tulnud,” ütles Aule.
Palju aitajaid
Kõigepealt nimetas Aule Saartelennuliine, kes kõik näitlejad kohale lennutas. Ettevõtte esindaja Rene Must ütles, et kui noored tuleviku­tähed ja filmitegijad pöördusid nende poole küsimusega, kas saaks aidata neil lennukiga Hiiumaale jõuda, ei mõeldud pikalt.
“Selliste projektide juures on rõõm olla toetajaks, sest pikas perspektiivis aitame läbi noorte toetamise jõuda Hiiumaal ju suurele ekraanile,” ütles Must. Ta avaldas lootust, et filmi kaudu kõneldakse Hiiu saarest ka kui põnevast turismi­sihtkohast.
“Nii on osapooli, kes võidavad, mitmeid – meie loodame, et rohkem inimesi leiab tee Hiiumaale, lendajate arv sel suunal kasvab ja noored omakorda saavad end professionaalselt teostada,” märkis Must, et tulu koostööst on mõlemal osapoolel.
Kärdla pubi Wabrik toetas tudengeid igapäevase toidumoonaga. Samuti püsib neil senini meeles kohvik Viigri mõnusa pudru maitse. Ka Hiiumaa Lihatööstuse veise­liha jagus kõigile ja kohvik Mamma Mia rõõmustas neid pitsadega.
Kassari rahvamaja avas uksed terveks nädalaks ja pakkus neile katuse pea kohale. Kohalikud aitasid ka transpordiga, sõidutades näitlejaid ja filmitegijaid mööda Hiiumaad ringi. Oma abikäe ulatasid muidugi ka noorte sõbrad ja pered.
“Sponsoreid, kellele oleme igavesti tänulikud, oli veelgi – oleme rõõmsad, et jagub inimesi, kes noori jaksavad toetada,” tänas Aule kõiki. “Inimeste heatahtlikkus ja usk projekti tekitasidki need võimalused, millega lõpuks tööle asusime.”
Linnast maale
Filmivõtete puhul on olulised ka keskkonnaolud ning ka suvi ja looduski olid noorte filmi­tudengitega harmoonias.
“Hiiumaal veedetud aeg oli päikesepaisteline ja mõnus,” kiitis Aule. “Öövõtted, mis kestsid varahommikuteni, olid küll rasked, aga samas maalilised, päikesetõusud õnnistasid merd, metsa ja meeskonda. Kuigi töö oli raske, oli alati mingi mõnus puhkusemoment kogu asja juures – me olime plehku pannud linnamüra eest ja jõudnud maale,” kirjeldas produtsent loomeinimesele omaselt võtte­perioodi.
Filmi, mis põhiolemuselt absurdikomöödia, süžee lähtubki tõigast, et eestlastele on mets olnud alati paik, kus argielust pääseda ja ennast koguda. Nõnda jõuab ka filmi peategelane linnast maale. Maal aga sattub ta ootamatutesse ja sõgedatesse seikadesse.
Lühimängufilm valmib uue aasta alguseks ja tegijad soovivad seda kindlasti näidata ka Hiiumaal, et hiidlased saaksid oma saart näha sellisena nagu see läbi nende kaamera paistis.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411