Teisipäev, august 8, 2017
 

Kogukonnapraktika – uus võimalus noortele

Haldusreformi eel on põhjust otsida uusi viise oma kodu­kandi väärtuste ja ühtsustunde hoidmiseks ja suurendamiseks. Kuidas jätkuvalt kogukonnaelu toetada ja inimesi kokku tuua?
Neli aastat tagasi kutsus Eesti vabaühenduste, mittetulundusühingute ja sihtasutuste katusorganisatsioon EMSL ellu kogukonnapraktika programmi, mille idee on lihtne. Õpilased löövad kodanikuaktiivsuse kogemuse saamiseks mõne nädala jooksul ligikaudu 15 tunni jagu kaasa mõne kodupiirkonna organisatsiooni tegevustes, täites mõnd endale jõukohast ja huvipakkuvat ja vabaühendusele vajalikku ülesannet. Nii nad näevad, kuidas sünnib ja toimib kodaniku­algatus, ning saavad teada, milliseid ühiskonna probleeme vabaühendused lahendavad ning miks nad seda teevad.
Väärt kogemus oma kogukonnast
Nii vabaühenduste, õpetajate kui noorte endi sõnul on kogemus, mida kogukonna­praktika käigus saadakse, väga väärtuslik. Noored mõistavad, et ühe – tihtipeale ka päris esimese – töökogemusena on praktika väärt samm edasise karjääri kavandamisel. Oluline on ka midagi oma kätega ära teha ja ennast kasulikuna tunda.
Varasematel aastatel on noored kogukonnapraktika raames korraldanud sündmusi, pakkinud ja jaganud toiduabipakke, osalenud värbamisprotsessis, hoolitsenud laste ja loomade eest, kogunud annetusi, viinud läbi küsitlusi, otsinud sponsoreid, loonud andmebaase, jäädvustanud sündmusi videotes ja fotograafidena, puhastanud matkarada ja aidanud veel väga mitmel eri moel.
Võidab ka kogukond
Vabaühendused leiavad oma tiimi lisajõudu, värskeid ideid ja võimaluse avastada noorte maailma. Paljud juhendajad vabaühendustes rõõmustavad, et praktikandid aitavad päriselt tööd teha ja muutusi saavutada. Tõdetakse, et kuigi praktikantide juhendamine võib näida lisatööna, mis nõuab eraldi läbimõtlemist, ettevalmistamist ja aega, toovad praktikandid ühendusse energiat ja teotahet, mis juhendamise pingutuse üle kaalub. Rääkimata vahvatest koostöösuhetest, kus ühing saab praktikandi näol uued vabatahtlikud, liikmed või lausa töötajad. Nii saab kohalik kogukond juurde hulga teadlikumaid noori, kes kodukoha arengus kaasa tahavad rääkida.
Sel kevadel kohtus vabariigi president Kersti Kaljulaid kogukonnapraktika tegijatega Rakvere reaalgümnaasiumis ning soovitas kogukonnapraktika programmiga liituda kõikidel koolidel ja vabaühendustel. President tõi esile, et kõige olulisemaks programmi tulemuseks on selgem arusaam, et elu meie ümber on just selline, milliseks selle ise oma ette­võtmistega kujundame, ning igaüks saab seejuures oma oskuste ja teadmistega panustada.
Põnevaid kogemusi ja arutelusid
Õpetajad hindavad praktilist kogemust, mille õpilased kogukonnapraktikat tehes saavad. Praktikakogemused võimaldavad ühiskonna­õpetuse tunnis arutleda mitmete teemade üle, mis Eesti ühiskonnas on olulisel kohal. Näiteks kõneldakse vaesusest ja ebavõrdsusest, arutletakse koostöö ja abi­valmiduse tähtsuse üle ja mõtiskletakse, miks inimesed koduloomi hülgavad. Sageli arutatakse ka vabaühenduste toimimise ja vabatahtliku tegevuse üle ning tekib ideid, mida oma kodupiirkonnas saaks ise ette võtta. Paljude noorte jaoks on üllatav, kui palju tööd vabatahtlikuna ära tehakse. Samas on silmi­avav, et vabaühendustes on võimalik teha ka palgalist tööd ja karjääri.
Õpetajate sõnul laiendab kogemus oluliselt tunnis antud teoreetilisi teadmisi, muudab ainetunnid huvitavamaks ning aitab õpetajatel paremini oma õpilasi ja nende võimeid tundma õppida. Samuti toovad õpetajad välja, et kogukonnapraktika annab kodanikuaktiivsuse kogemuse – noored saavad aru, et oma väikeste tegudega ongi neil võimalik ühiskonnas midagi muuta, midagi ära teha.
Kuidas programmiga liituda?
Kogukonnapraktika programmiga on algava õppeaasta eel liitunud juba üle 20 kooli üle Eesti. Sellest sügisest liigume edasi uutesse koolidesse ja piirkondadesse Põlva-, Valga-, Pärnu- ja Ida-Virumaal ning jõuame saartelegi. Programmi ja vahva kogukonnaga on oodatud liituma kõigi maakondade koolid ja vabaühendused, sest soovime, et noored kõikjal Eestis saaksid võimaluse ja kogemuse kodanikualgatustes kaasa löömisest.
Huvi korral võta ühendust helen@heakodanik.ee ning uuri programmi kohta lähemalt ka kogukonnapraktika kodulehelt.
Kogukonnapraktika programm on haridus- ja teadusministeeriumi Noortegarantii osa ja seda kaasrahastatab ESF.

Helen Talalaev
Kogukonnapraktika programmi üks eestvedaja

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411