Reede, august 4, 2017
 

Keeled polnud komistuskiviks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa noored kotkad ja kodutütred leidsid suvelaagris Sillamäe noortega kiiresti ühise keele, olgu selleks siis eesti, vene või inglise.
Kaitseliidu noorte laagrisse Randmäe puhkekeskuses oli tänavu kutsutud ka külalisi Sillamäe gümnaasiumist, kus õpivad vene keelt rääkivad noored.
Sillamäe gümnaasiumi huvi­juht Lada Fomitševa, kes oli laagris noorte saatja, rääkis, et eesti keelt õpitakse alates 6. klassist. “Praktikat aga on meie õpilastel vähe,” ütles Fomitševa.
Keel noori siiski ei seganud ning koos tegutsedes kadus barjäär noorte vahel juba teisel päeval ja meeleldi võisteldi ühistes tiimides.
Kodutütar Kaisa Ulla ütles, et leidis laagrist uusi sõpru ja võimaluse vene keeles rääkida: “Kui midagi aru ei saanud, leidus ikka keegi, kes oskas ikka tõlkida või nuputasime ise välja, mida öeldi.”
Ulla, kes ise on vene keelt õppinud vaid kaks aastat, meenutas, kuidas Vlad Silla­mäelt rääkis nendega, aga nad ei saanud aru, mida. Dima ja Edward, kes oskasid eesti keelt rohkem, siis tõlkisid. “Vastamiseks kasutasime jälle kas Edwardi abi või ütlesime inglise keeles,” kirjeldas Ulla suhtlust ja ütles, et neljandal laagripäeval said nad oma­vahel juba peaaegu ilma tõlgita hakkama.
Oli mõndagi uut
Sillamäe õpilaste juhendaja sõnul meeldis noortele laagri kord: kõik ettevõtmised olid kindlal ajal ja juhendajaid kuulati. “Meil on rohkem demokraatiat ja loodame, et õpilased saavad ise aru, mida ja millal peab tegema,” selgitas ta.
Uudne oli külaliste jaoks orienteerumismäng, mille igas üles leitud kontrollpunktis tuli täita mõni ülesanne. Nii tuli siduda haava, valmistada käepärastest vahenditest kanderaam ja sellega ühte meeskonna liiget vedada, koos päästeameti töötajatega lõhke­keha ära tunda ja tähistada, läbida takistusrada ja isegi õhupüssist tulistada.
Nuriseti vaid ilma üle, just seepärast jäid nii mõnedki Sillamäe noored laagrisse tulemata. Näiteks parasjagu siis, kui oli vaja õppida rahvalikke tantse, hakkas vihma valama. See siiski ei takistanud kedagi ja pärast leidsid noored, et paljajalu vihmas tantsida oli hoopis põnev.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411