Teisipäev, august 29, 2017
 

Elektrilevi kaasajastas Käina alajaama

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Helja Kaptein | Hiiu Leht
Elektrilevi uuendas 1,45 miljoni euroga 1973. aastal ehitatud Käina piirkonna­alajaama, läbi mille liigub tervet Hiiumaad elektriga varustav taristu.
Käina piirkonnaalajaama 1,45 miljoni euro suurune investeering tagab senisest kvaliteetsema elektrivarustuse 5600 Hiiumaa kliendile, sh nii Käina, Pühalepa kui ka Emmaste valla elanikele.
Maavanema kohusetäitja Piret Sedrik nimetas uuendatud elektrivõrku aastate­pikkuse töö tulemuseks. “Teame, kui palju on meil näiteks plastitööstusi, mis ootavad paremat elektriga varustatust,” viitas Sedrik uutele vajadustele. Veel lisas ta, et plastitööstuste jaoks on ülioluline vältida elektri­katkestusi, mis põhjustavad neile suurt kahju.
“Iga alajaam on unikaal­ne ja omamoodi oluline,” nentis Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend uue alajaama avamisel. Nii on Käina alajaam Hiiumaa elektrivarustuse sõlmpunkt, mis ehitatud juba 44 aastat tagasi. Toonaseid seadmeid on küll vastavalt vajadusele uuendatud, kuid nüüdseks vajasid needki väljavahetamist.
Jaama ehitaja, ASi Merko Ehitus elektritööde osakonna juhataja Boris Tehnikov ütles, et “meretagune asi” muutis keerulisemaks alltöövõtjate valiku. Ka kogu logistika mandri ja saare vahel oli proovikiviks.
“Eks see oli töömeestele rohkem “preemiaobjekt” – said suvitada ja ehitada ja selle eest palka ka,” naljatas Tehnikov. “Tegelikult oli Käina alajaam tavaline objekt, nagu me neid ehitame üle kogu Eesti, kuigi Hiiumaal esmakordselt.”
Tööd Käina alajaama uuendamiseks algasid mullu: lammutati vanad hooned, ehitati uus jaotusseadmete hoone, vahetati välja 35- ja 10kilo­voldised jaotusseadmed ja tehti muid elektrivarustuskindlust parandavaid töid. Reservis on olemas ka võimalus 110kilovoldise pinge toomiseks saarele, kui selleks peaks tekkima vajadus.
Praegu käivad uuendustööd ka Leisi alajaamas Saare­maal, kust elekter mööda merekaableid Hiiumaale tuleb. “Käsil on nii 35kilovoldise kui 10kilovoldise kaabli uuendamine ja vahetame ka trafod suuremaks, juhuks kui Hiiumaal on tarvis võimsust suurendada,” ütles Tiisvend, lisades, et need tööd peaksid lõppema tuleval aastal.
Uuemad süsteemid, vähem rikkeid
Kaasaegne Käina alajaam on täielikult kaugjuhitav, uued kaitse- ja automaatikaseadmed võimaldavad rikete asukohta täpsemalt määrata ja vajavad seetõttu liinilõikude väljalülitamist minimaalselt. Tiisvend kinnitas, et Elektri­levi liigub jõudsalt rikete vähendamise teed – kui 2011. aastal oli võrgus 28 000 riket, siis mullu 16 000. “Tänavu augusti keskpaigaks on 5400 riket ja suund jätkuvalt on rikete vähendamisele,” ütles Tiisvend.
Tiisvend selgitas, et Käina alajaamas ja selle ümbruses on näha ka üht-teist vana, sest nende liinide projekteerimine on alles käimas. Hiljemalt 2021. aastaks on Elektri­levi planeerinud uuendada nii Emmaste kui ka Kärdla piirkonnaalajaamad. Lauka alajaama rekonstrueeris Elektrilevi osaliselt 2013. aastal ja seetõttu on selle täielik uuendamine planeeritud alles 2029. aastaks.
Hiiumaa elektrivarustuse kvaliteedi tõstmiseks on kahel viimasel aastal investeeritud rohkem kui 3 miljonit eurot. Üle Eesti investeerib Elektrilevi sel aastal liinide ja alajaamade uuendamisse ligikaudu 78 miljonit eurot.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411