Teisipäev, august 22, 2017
 

Allveearheoloogid dokumenteerisid neli vrakki

muinsuskaitseamet/SubZone OÜ
Muinsuskaitseameti allveearheoloogid on jõudnud sel suvel koostada 3D-dokumentatsiooni nelja Eesti vetes asuva Esimese maailmasõja aegse laeva­vraki kohta, veel kahe dokumenteerimiseks plaanitakse sügiseni uusi sukeldumisi.
Muinsuskaitseameti veealuse pärandi vaneminspektor Maili Roio rääkis BNSile, et sukeldumiste järel on valmimas 3D-dokumentatsioon Esimese maailmasõja sündmustega seotud Briti miinitraaleri vraki Myrtle, Vene minitraaleri nr 1, mis rohkem tuntud Linnea nime all, Vene allveelaeva Akula ja seni ühe paremini säilinud kaubaauriku, Inglismaale kuulunud E. Russi vraki kohta.
“3D-dokumentatsiooni tuleb veel täiendada Saksa miini­traaleri Altair ja Vene miinitraaleri Štšit kohta. Teiste puhul toimub järeltöötlus,” lisas Roio.
Kolm uuritavat vrakki – Linnea, E. Russ ja Akula – asuvad Hiiumaast põhjas, ülejäänud kolm – Myrtle, Altair ja Štšit – Hiiumaa ja Saaremaa vahel.
Roio sõnul peaksid sukeldumised olema tehtud oktoobris, 3D-mudelid valmima aga detsembri lõpus või jaanuari alguses.
“3D-mudelid annavad täpse ülevaate vrakkide leiu­kohtadest, millega saavad tutvuda kõik ajaloohuvilised ja mis on samuti heaks abiks nii sukeldumiste planeerimisel kui ka projekti Baltacari raames kavandatud ankrupoide ja infotahvlite paigaldamisel,” rääkis muinuskaitseameti vaneminspektor.
Baltacar on Eesti-Soome-Rootsi koostööprojekt, mille käigus kaardistatakse vrakid ja koostatakse nendest 3D-dokumentatsioon. Projekti eesmärk on Läänemere veealuse kultuuripärandi turismipotentsiaali kasutamine, luues paremaid lahendusi unikaalsete veealuste objektide külastamiseks oma algsel asukohal, öeldakse muinsuskaitse­ameti tutvustuses.
Projekti käigus luuakse Läänemere piirkonda turismi­atraktsioon, mis koosneb Eesti, Rootsi ja Soome laeva­vrakkidest. Vrakid on varustatud ankrupoide ja kohapealsete infotahvlitega ning veebis on üleval vrakkide ajalugu ja 3D-mudelid.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411