Reede, juuli 14, 2017
 

Tuul on pöördunud?

Lõppev nädal tõi kaks tuuleuudist. Esiteks vaidlustas MTÜ Hiiu Tuul Hiiu valla koostööleppe Loode-Eesti meretuuleelektrijaama arendajatega.

Teiseks teatas elektrijaama arendaja Nelja Energia, et vähemalt enne 2020. aastat avamere tuuleparke välja ehitama ei hakka. Põhjuseks toodi asjaolu, et avamere tuule­parkides toodetav elektrienergia ei ole praeguste turuhindade juures konkurentsivõimeline.
See tähendab, et kui toetusi, mis tulevad taastuvenergia tasu näol maksumaksja taskust, piisavas mahus ei maksta, ärilises mõttes tuuleparke ehitada ei tasu.
Viimastel aastatel on elektrihind Balti­- ja Põhjamaade piirkonnas olnud umbes
30 eurot megavatt-tunni kohta, mis Nelja Energia juhatuse esimehe Martin Kruusi sõnul ei võimalda ilma toetuseta ühtegi tootmis­võimsust juurde ehitada.
Päris käega arendaja löönud ei ole ning jätkab projektide tehnilise väljaarendamisega, et soodsa võimaluse tekkimisel need töösse võtta.
Suunamuutust tuuleenergia poolt veeenergia poole võib välja lugeda ka Nelja Energiga emaettevõte Vardar 2016. aasta aruandest. Börsiettevõtte tulevikuvaatest selgub, et uus strateegia keskendub hüdroenergiale ja teise Norra elektritootja Glitre Energi ülevõtmisele. Samas nenditakse, et madalate energia­hindade taustal on ettevõte sisenemas perioodi, mil keskendutakse uuele strateegiale ja optimeeritakse praegust portfelli. Eeldatakse, et taastuvenergia investeeringute edasine kasv võib toimuda Nelja Energia kaudu, kuid rahastus tulla ettevõtte enda bilansist.
Aruandes on kirjas ka juhtum, kui Paldiski tuuleelektrijaama tabas möödunud aastal rike ja seetõttu oli see elektrivõrgust terve teise kvartali maas. Tootmata jäi 15 gigavatti elektrienergiat. Emafirma päästis kahjumist kindlustuskaitse.

14. juuli 2017.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411