Reede, juuli 7, 2017
 

Sada aastat kui lennates möödus

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kolmapäeval, 5. juulil täitus Pühalepa valla vanimal elanikul Liidia Piilbergil 100 aastat sünnist, aga vanaproua on siiani täis tegutsemislusti.
Liidia Piilberg tõuseb iga päev kell seitse, joob kohvi, võtab kasvuhoone ukse lahti, annab kanadele süüa ja läheb mere äärde. Seda viimast on ta teinud päevast, mil end mäletab.
“Mul on seal praegu neli luige­poega ja kaks vana­luike, siis kivi, kus ma istun ja meri… ja veel kord meri… see on iga päev ise moodi. Nüüd pani naaber tuulelipu üles ja siis ma vaatan, kust ilmakaarest puhub tuul. Vanasti ma jalutasin sinna, aga vanemaks saades suisa jooksin mere äärde, sest tahtsin kiiremini kohale jõuda. Nüüd enam jooksma ei pea, aega on ka jalutada,” räägib juubilar.
Tavaliselt käib Liidia hommikuti ka meres ujumas, aga tänavu pole ta veel vette saanud, vesi on külm.
Päeva peale vaatab ta mida veel teha, kas rohida või on mesitarude juures midagi teha. “Tööd pole ma kunagi põlanud ja minu elurõõmu võti on see, et tee tööd, näe vaeva, siis tuleb armastus,” rääkis Liidia.
“Ja kui armastus läheb mööda, siis tuleb teine armastus looduse ja oma pere ning laste ja lapselaste vastu,” lisab ta pärast hetkelist järele­mõtlemist.
Liidial on praegu kolm põlvkonda järeltulijaid: tütar, kaks lapselast ja neli lapselapselast.
Ikka sama tunne
Sünnipäevalaps ise ütles, et saad sa kas 50-, 70- või 100aastaseks, ikka on tunne sama. “Ainult nooremana ei olnud aega sünnipäeva pidada, tuli teha tööd,” lisas ta.
Liidia rääkis, et juba hommikul poole kaheksast tulid telefoni teel esimesed õnnitlused ja nii õhtuni välja. Õnnitlemas käisid ka naabrid ning laulukoor Anna ja Suuremõisa kooli laululapsed olid juba kuues seltskond vastu võtta. Külalisi on tulemas veel – laupäeval tulevad sünni­päevapeole sugulased.
Suurima üllatusena saabus sünnipäevalapsele kiri Eesti vabariigi presidendilt Kersti Kaljulaidilt. “Võtke vastu minu südamest tulevad õnnitlused 100. sünnipäeva puhul. Olete oma elus palju näinud ja kogenud, olete saanud kaasa elada terve sajandi rõõmudele ja muredele ning alati hoidnud alal lootust. Mul on hea meel, et teil on jätkunud elurõõmu jagada seda kõike ka noorematega,” kirjutas president ja soovis Liidiale tervist ja palju õnne.
Pühalepa vallas elavat sünni­päevalast olid tema tähtsal päeval tulnud õnnitlema kirikukoor Anna, Suuremõisa kooli lapsed, Pühalepa vallavanem Ants Orav ja volikogu aseesimees Antti Leigri.
“Iga kord kui kohtume, oled sa rõõmsameelne,” tunnustas vallavanem ning soovis vanaprouale jätkuvat elurõõmu ja tugevat tervist.
“Meil on suur rõõm olla sinuga koos ja see teeb ka meie päevad rõõmsamaks – sa oled meile eeskujuks,“ lisas Leigri.
Raiuti raamatusse
Sünnipäevaks ilmus Liidiast raamat “Vanaema mesipuu otsas ehk Hiiumaa Liidia 100 noorusaastat”, mille autoriks Risto Laur.
Vanaproua ütles, et tagumist poolt ja eest on natuke lugenud sellest raamatust, aga keskpaika pole veel jõudnud: autor on need lood nii huvitavaks teinud.
“Need on kõik lood elust enesest,” kinnitas Liidia. “Mul on olnud raskeid aegu, praegu on mul kerge aeg. Vana eestiaeg ei olnud kerge. Tuli teha palju tööd talus, ka kolhooside algusaastail oli raske, aga siis läks elu huvitavamaks ja kergemaks.”
Vanaisa 1911. aastal ostetud majas elab juubilar sünnist saadik, algul koos vanaisa ja emaga. Koolis käis ta Heltermaal neli ja Suuremõisas kaks aastat. Kuus aastat on ta koolis käinud, rohkem polegi.
“Ma olen õnnelik inimene: mu ümber on armastav pere,” ütleb juubilar ja rõõmustab, et lapselapsed käivad külas igal nädalavahetusel.
Armastusele lisaks on Liidial veel üks salaretsept, mis elurõõmu alal hoida aitab: “Iga haige koha pärast ei pea “pinisema”, sa pead sellest üle olema.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411