Reede, juuli 14, 2017
 

Ringkonnakohus lükkas Emmaste taotlused tagasi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kolmapäeval jättis ringkonnakohus rahuldamata seitsme Eesti omavalitsuse, sh Emmaste valla määrus­kaebused ja korduvad esialgse õiguskaitse taotlused.
Sellega jäi jõusse Tallinna halduskohtu otsus mitte võtta menetlusse Võru valla, Lasva valla, Sõmerpalu valla, Vastseliina valla, Emmaste valla, Rakke valla ja Koeru valla kaebust vabariigi valitsuse tehtud sundliitmise otsuse tühistamiseks. Ka ei antud ühelegi kaebajale esmast õiguskaitset.
Ringkonnakohus leidis, et kuna vaidlustatud määrused on õigustloovad aktid, siis ei kuulu nende peale esitatud kaebuste lahendamine haldus­kohtu pädevusse ning seega on halduskohus kaebused õigesti tagastanud.
Samas määruses on kirjas ringkonnakohtu seisukoht, et vastavate vaidluste lahendamine on pigem riigikohtu pädevus.
Seletuskirjas põhjendab ringkonnakohus, et kuna kõne­aluse vaidluse lahendamine ei kuulu halduskohtu pädevusse, ei ole alust kohaldada ka esialgset õiguskaitset.
Pühalepa pole kaebust esitanud
Emmaste ja Pühalepa valla­volikogu otsustasid juuni lõpus kohtus vaidlustada valitsuse otsuse nende sund­liitmiseks Hiiu valla ja Käina valla ühinemisel tekkiva Hiiumaa vallaga.
Emmaste vald saatis haldus­kohtusse kaebuse juuni lõpus, Hiiu Lehe andmetel Pühalepa vald eilseks veel kohtule kaebust esitanud polnud.
Emmaste vald taotles kuni kohtuotsuseni esmast õiguskaitset, mis peataks sund­liitumisega seotud toimingud. Üheks selliseks toiminguks on kohalike volikogude valimised uutes, sundliitmise järel kehtestatavates piirides, mis sundliitmisele määratud valdades on antud maavanema pädevusse.
Saavad, ei saa hakkama?
Mõlema valla juhid ütlesid ERRi saates “Aktuaalne Kaamera”, et nad on veendunud, et saavad teenuste osutamisega hakkama ka edaspidi.
Seevastu riigihalduse minister Jaak Aab märkis kohtussepöördujate väiteid kommenteerides, et erandit taotlevad väikevallad haldusreformi järel uute ülesannetega iseseisvalt hakkama ei saaks.
Pühalepa vallavolikogu esimees Toomas Remmelkoor ütles ERRi uudistes, et vabariigi valitsuse viimased otsused, mis lubavad erisusi, annavad väga palju lootust, et toimivad omavalitsused saavad iseseisvana jätkata.
Emmaste vallavanem Tiit Paulus rääkis samas saates, et pole mõistetav, miks koheldakse erinevaid omavalitsusi erinevalt. Ta tõi näiteks Loksa, mis pääses sundliitmisest ja sai erandi. Ka tegi teda murelikuks, et uues ülehiiu­maalises vallavolikogus jääks Emmaste esindajatele vaid kolm mandaati. “Ei ole normaalne, et Emmaste vald kaotab oma iseseisvuse ja õiguse oma territooriumil otsustada,” lausus vallavanem telesaates.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411