Teisipäev, juuli 25, 2017
 

Metssigade küttimismahu kokkulepet ei sündinud

Siret Lahemaa
Hiiumaa jahindusnõukogu oli koos kolmapäeval ja arutas tänavuse jahihooaja­ küttimislimiite. Kui muude ulukite küttimismahtude osas jõuti konsensuseni, siis metssigade küttimis­mahu suhtes ei jõutud kokku­leppele ka seekord.
Tänavuseks metssigade küttimisarvuks Hiiumaal pakkus keskkonnaagentuur minimaalselt 1300 isendit, jahipiirkonna kasutajate esialgsel hinnangul aga piisaks kui küttida 585.
Koosolekul osalenud metsa­omanike esindaja nõustus 1300 isendiga, põllu­meeste esindaja soovis
2000 sea küttimist, jahimeeste­ seltsilt tuli viimane number telefoni teel – mitte üle 1013 isendit. Metsaomanikke esindanud Aira Toss ütles, et sisuliselt tähendab see seda, et hiidlased andsid otsustamise enda käest ära ja minimaalse küttimisnumbri määrab nagu mullugi keskkonnaamet.
Jahipiirkonna kasutajate esindaja poolt tehti ette­panek küttimismahtude määramisel arvestada eelmisel aastal kütitud isendite arvu ja suurendada küttimise intensiivsust põllumajanduspiirkondades.
Ülejäänud küttimismahud õnnestus kolmapäevasel koosolekul kokku leppida. Nii soovitakse 2017/2018 jahi­aastal Hiiumaal küttida vähemalt 180 põtra, metskitsede minimaalseks küttimis­mahuks määrati 307 isendit, punahirvede puhul 302 isendit. Vastavalt keskkonnaagentuuri ulukiseireosakonna ettepanekule otsustati sügisel algaval jahihooajal Hiiumaal ilvest mitte küttida.
Hiiumaa jahindus­nõukogusse kuuluvad juhataja Sulev Vare, Ivar Marlen, Aira Toss, Arvi Toss, Kaul Nurm, Rein Urman ja Lembit Lühi. Jahindusnõukogu otsuse kinnitab keskkonnaamet.
Soovitakse küttida kuus hunti
Keskkonnaagentuuri (KAUR) aruandes on kirjas, et mullu Hiiumaal hundi­pesakondi ei sündinud. Samas märgitakse, et hundi tekitatud kahjustuste hulk karjakasvatusele väljendas selget langust, suuremal määral saartel. Langus oli suurim Hiiumaal, kus murti vaid kolm lammast, võrdluseks, et aasta varem, 2015 murti 124 lammast.
Jahindusnõukogu protokollist selgub, et saarel on sel aastal fikseeritud siiski kahe hundipesakonna olemas­olu. Lähtuvalt sellest tegi jahindusnõukogu kesk­konnaametile ettepaneku kuue hundi küttimisloa väljastamiseks. Hundijahiga soovitakse alustada alates 1. oktoobrist ja hunti soovitakse küttida kõikidest Hiiumaa jahipiirkondadest.
2014. aastal kütiti Hiiumaal kolm, 2015. aastal kaheksa ja 2016. aastal üks hunt.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411