Teisipäev, juuli 18, 2017
 

Kaks näitust Kunila kogust kahel saarel

HELJA KAPTEIN
Juulis saab maale Enn Kunila kogust vaadata nii Saaremaal Kuressaare linnuses kui Hiiumaa muuseumi Pikas majas Kärdlas.
Enne Saaremaa ooperipäevi avas ettevõtja ja kultuuri­metseen Enn Kunila Kures­saare linnuses näituse “Põhja­maa suvi. Olev Subbi aktimaalid”. See on teine näitus, mis avati koostöös Eesti Kontserdiga, esimene toimus tunamullu.
“Idee teha aktimaalide näitus, sündis koostöös Aarne Mikuga, kes on ooperi­päevade pealavastaja,” rääkis Kunila näituse pidulikul avamisel 30. juulil.
Kunila ütles, et Subbi kunst tähendab talle palju ja autor isiksusena on talle samuti oluline olnud. “Ta oli väga hea sõber ja suur eeskuju, õpetaja nii kunsti vallas kui elus,” ütles Kunila.
Näituse autor ja kunstiteadlane Eero Epner rääkis avamisel, et Subbi jaoks oli kunst miski, mis suutis üldistada, luua paralleelmaailma. Just niisuguseid harmoonilisi paralleelmaailmu soovitab ka näituse kuraator tema maalidelt otsida. See aga, millisest maailmast vaataja ennast pildi ees seistes leiab, sõltub väga palju temast endast.
“Subbi kommenteeris oma kunsti harva, tema nägemuse järgi kõneleb kunst ise­enda eest,” lisas Epner.
Akte maalis Subbi rohkem kui 50 aastat ja teadaolevalt on neid umbes 80. Kuigi aktid ei moodusta enamikku ega isegi poolt Subbi maalidest, tuntakse teda siiski just nende poolest.
Avamisel musitseeris saksofonist Lembit Saarsalu, kes viis kuulajad möödunud aegade jazzimaailma.
Kunila kogu näitus oli osa ülimenukate Saaremaa ooperi­päevade kultuuri­programmist nii sel kui
2015. aastal. Seekordne näitus jääb avatuks 1. augustini.
Maalid Eesti kunstnike rännakuist
Kunila maalid on üleval ka Pikas majas Kärdlas Vabriku­väljak 8.­
Näitus avati 10. juunil etendusega “Elagu, mis põletab”. Lavakunstikateedri õpilaste diplomietendus rääkis Eesti kunstnike elust 20. sajandi alguse Pariisis – linnas, kus soovisid elada ja luua kunstnikud, kirjanikud ja artistid kogu maailmast.
Etendus oli küll vaid ühel päeval, kuid näitus “Eesti kunstnike rännakud. Valik maale Enn Kunila kollektsioonist” jääb muuseumisse terveks kuuks.
Näitusel esitletakse töid, mis maalitud Eesti kunstnike poolt välisreisidel. “Kõik näitusel olevad maalid on seotud ühel või teisel viisil kunstnike rännakutega – nii võõrsil kui kodumaal,” kinnitas Kunila. “Erilist tähelepanu väärib Konrad Mäe esimene töö Ahvenamaast.”
Näituse tunnustööks ongi Konrad Mäe teadaolevalt esimene säilinud maal “Ahvenamaa motiiv”, mis pärit 1906. aastast. Näitusel saab näha kokku 14 maali sellistelt meistritelt nagu Ants Laikmaa, Konrad Mägi, Roman Nyman, Konstantin Süvalo, Nikolai Triik, Paul Burman, Jaan Grünberg, Ado Vabbe, Villem Ormisson, Aleksander Vardi ja Adamson-Eric.
Näitusi oma kollektsioonist on Enn Kunila seni teinud paarikümne ringis. Neid, kus oma kogust pärit töödega osalenud, on väga palju. “Kunst on näitamiseks ja vaatamiseks,” ütles Enn Kunila kinnitades, et näitamata kunst on surnud kunst.

 

Sildid: , , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411