Teisipäev, juuli 11, 2017
 

HiiuMari alustas vaarikakasvatust

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Maasikakasvatajaid on Hiiumaal juba igas vallas, aga vaarikaid kasvab veel saarel vähe ja nende kasvatamisega tahavadki Maris ja Sven Kriggulson oma perefirmas nüüd alustada.
Tänavu mais moodustas Maris Kriggulson koos abikaasa Sveniga uue firma OÜ HiiuMari, mis tegeleb Kärdla lähistel marja­kasvatusega.
Esimesed maasikad istutasid Kriggulsonid 2014. aastal, esimese saagi korjasid
2015. aastal. Kokku kasvab maasikaid praegu ühel hektaril. “Korjehooaja pikendamiseks panime tänavu maha ka vaarikataimi,” selgitas Maris Krigulsson.
Maad neil jagub ja mulla­proovide järgi peaks see pinnas ka vaarika kasvatamiseks sobilik olema. “Käisime Gotlandil õppereisil, et teada, kuidas teised vaarikaid kasvatavad,” lisas
Kriggulson. Gotlandil nägid nad vaarikaistandikes erinevaid sorte, paraku kõik need siia ei sobi.
Esmalt istutasid nad 600 Glen Ample´i frigotaime. Neile on vaja ka eraldi toestust ja nii on iga taim viie klambriga nööride küljes kinni. Vaarikate all on viis peenart, igas 130 toestatud taime – kokku seega
650 vaarikataime.
“Tahavad nad vett ja veel vett ning siis liigsete võsude kärpimist,” selgitas Maris vaarikaid kohendades. Õnneks on peenarde alla rajatud niisutussüsteem.
Kevadel istutatud vaarikad annavad saaki juba tänavu. Millal marjad valmivad, ei osanud perenaine esimesel kasvuaastal ennustada. “Öeldakse, et õitest kuu aega, aga õisi veel ei ole,” rääkis Krisggulson reedel.
Igal juhul loodavad nad marjahooaega pikendada sellega, et kui maasikate korjamine lõppeb, peaksid valmima vaarikad.
Õuduste aasta
HiiuMari maasikaistandikus on tänavu kolmas korje­aasta. Jahedate ilmade tõttu pole nii nagu mandril nii ka Hiiumaal erilist maasikasaaki loota.
“Eelmisel nädalal sai marju vaid sealt, kus taimed olid loori all,” rääkis Kriggulson. Põllult hakkab ka juba saaki tulema, aga kuna päikest pole, siis vaevaliselt. Lisaks paneb pidev niiskus marjad juba põõsas hallitama.
“Kaks-kolm nädalat on marjade valmimine nihkes,” arvutas perenaine võrreldes tänavusi saaginumbreid mullustega. Sel aastal on marju korjatud isegi kümme korda vähem kui eelmisel. “Kas ja kui palju tänavu maasikaid üldse valmib, ei oska isegi ennustada,” lisas ta. “Aga ju peab marjakasvatajal vahel ka selline õuduste aasta olema.”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411