Teisipäev, juuli 4, 2017
 

Hambaravihüvitisest tõotab tulla rohkem muret kui rõõmu

Alates juulist on hambaravi justkui taskukohasem, sest jõustub riiklik toetus­skeem. Lähemal uurimisel selgub, et haigekassa ja hamba­arstide erimeelsuste tõttu võib hüvitis jääda paljudele kättesaamatuks.
Eesti Päevaleht kirjutas eelmisel nädalal, kuidas senine hambaravihüvitise süsteem muutub. Põhiline uuendus puudutab täiskasvanuid, kelle hambaravi hakkab riik toetama 30 euroga aastas lisaks inimese sama suurele omaosalusele. Eakate hambaravitoetus suurenes seniselt 19 eurolt 85 eurole aastas.
Paraku ei ole hambaarstid hüvitise ja selle arvutamise metoodikaga rahul. Eraldi tõi Päevaleht välja, et üks maakondadest, kus hambaarstid haigekassaga lepingut sõlmima ei kiirusta, on Hiiumaa.
Päris nii see ei ole. Hamba­arst Küllike Tammeveski Käinast ütles eelmisel nädalal Hiiu Lehele teemat kommenteerides, et temal on haigekassaga leping, mis tagab täiskasvanute hamba­ravitoetuse kasutamise, värskelt sõlmitud. “Varem ei olnud sellise lepingu sõlmimiseks vajadust, sest toetus täiskasvanutele hakkab kehtima 1. juulist. Laste hamba­ravi kompenseerimise osas on leping juba ammu,” selgitas ta.
Kärdla hambaarst Heli Mikk piirdus oma kommentaaris ühe lausega: “Meil on leping haigekassaga alla 19aastaste laste hambaravi rahastamiseks,” ja soovitas tutvuda Eesti hambaarstide liidu seisu­kohtadega.
Liidu kodulehte uurides saab selgeks, et vastuolud on tõsised. “Tõenäoliselt selleks, et haigekassa ettenähtud eelarve raamidesse mahtuda, jagati täidise valmistamise materjali kulu patsiendi kohta kolm korda väiksemaks. Nii näiteks peaks haigekassa arvutusmetoodika järgi ühest tuimastuslahuse ampullist jätkuma kolmele patsiendile! Sama loogika järgi arvestatakse ka muude patsiendipuhuste vahendite (näiteks: kindad, kattepõlled, matriitsid) ­mitmekordse kasutamisega,” kirjutatakse hamba­arstide kutse­organisatsiooni kodulehel.
Haigekassa omakorda märgib oma kodulehel, et suurenenud hambaravi vajadusega inimeste hambaravi teenused hüvitatakse aastas kuni 85 euro väärtuses. Suurenenud hambaravi­vajaduse määrab arst. Selle vajaduse võivad olla põhjustanud teatud haigused või raviprotseduurid. Näiteks osade kasvajate kirurgiline ja kiiritusravi, näo koljuluude traumade ravi, elundite siirdamine, pea-kaela põletike haiglaravi.
Kokkuvõtvalt saab öelda, et hüvitis on väike, rahval hammaste ravimiseks raha vähe, õigel ajal ravimata jäänud hambad toovad kaasa muid tervisehädasid. Siis on hüvitis suurem, aga võib olla juba hilja.­

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411