Reede, juuli 28, 2017
 

Eesti vanim lehm elas Emmastes

Sel suvel kirjutab Postimees lugusid inimestest, asjadest ning nähtustest, mis on meie riigi ja rahva juures millegipoolest kõige silmapaistvamad. Teadaolevalt vanim Eesti lehm elas Hiiumaal Emmaste kolhoosis 26aastaseks. Temast tuntumaks sai aga 23aastaseks elanud Õõda, kellel oli Arnold Rüütliga samal päeval sünnipäev. Oma tõuklassi rekordlehmad on mõlemad. Emmastes elanud lehm, on vanim mustavalgekirju tõu esindaja, sellal kui Õõda on eakaim maatõugu veis.
Maaülikooli anatoomiakogu kuraatori Eha Järve sõnul toodi Emmaste lehm 1980. aastatel toonase põllu­majandusakadeemia loomakliinikusse ja kuna looma liigesed olid sedavõrd läbi, tuli ta lõpuks magama panna. “Ta oli aher ja teda peeti lemmikloomana,”­ rääkis Järv.
Tänapäeval enam nii vanu lehmi ei näe, sest neil ei lubata suurfarmides niisama­ vanaduspõlve nautida. Samas Piibe Kivisilla vihjas, et peaaegu sama vana lehm pandi suhteliselt hiljuti magama Ala külas, Pühalepa vallas: ”Lehma pika­ealisuse põhjus loomulikult perenaise­ hell hool.”
Maailma vanim lehm elas aga peaaegu 49aastaseks.
Hergo Tasuja

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411