Teisipäev, juuni 13, 2017
 

Tõeline kangelane otsib hingehädas abi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Konverentsil “Mis toimub kangelase peas?” tutvustatud uuringust jäi kõige eredamalt meelde hämmastav vastuolu – mehed ei tihka vaimsete ja hingehädade korral abi otsida ja püüavad meeleheitlikult ise hakkama saada. Samas neid mehi, kes sel puhul abi otsivad, peavad mehed peaaegu et kangelasteks.
MTÜ Peaasi tiim on võtnud oma südameasjaks meeste vaimse tervise ning valmis saanud veebilehe, kust hinge­ummikusse sattunud noored, aga ka mehed võiksid abi otsida.
Sellest, et teema oli ülioluline, kõneleb ka suur huvi konverentsi vastu – saali mahtus sadakond kuulajat, tulla oleks tahtnud veel 250(!).
Eelnimetatud uuringut, veebilehte ja selle võimalusi tutvustasid psühholoog ja perenõustaja Daniel Soomer ning koolitaja ja sotsiaalpedagoog Umberto Dorus Geerts 30. mail Energia
avastuskeskuses.
Meeste mured
Daniel Soomer selgitas, miks on vaja tähelepanu pöörata meeste vaimsele tervisele. Kui meestel on vaimseid probleeme vähem, siis poistel rohkem. Meie mehed surevad varem, ka on nende seas suitsiide rohkem. Üllatav oli kuulda, et suitsiidide läbi lahkub meie seast rohkem mehi kui liiklussurmade tõttu. Suitsiidile eelnevad depressioon, sõltuvused, vaimsed häired ja kriis, millest väljatulemiseks saab inimest aidata.
Nii rääkis ettevõtja Rasmus Rask, kuidas ta psühholoogi soovitatud üsna lihtsate võtete abil suutis kolm nädalat ohjata oma stressi ja vältida vihastamist.
Näiteks nimetas ta ühe väga hea ja lihtsa tööriistana jalutamist, mis korrastab hingamise ja varustab organismi sh aju hapnikuga. Seevastu pidev istumine autoroolis sundasendis ja ilma liigutamata, toob kaasa organismi stressi, mis võib väljenduda vaimse pingena.
“Ma olen õnnelik, aga igapäevaelus tuleb ikka – ükskõik kui edukas sa oled – ette olukordi, kui ma end sitasti tunnen,” ütles Rask, kelle arvates on igapäevane õnnelikkus seotud inimese enda mõtlemisega, mõtteid aga saab muuta. “Alusta sellest, et lased kõhulihased lõdvaks ja naudi seda, kes sa oled, sest sa ei leia paremat mina,” kõlas tema soovitus.
Uuringu, mis hõlmas 34 eri eas meest, üks olulisi järeldusi oli, et tunnetest tuleb rääkida ja neid tuleb teadvustada, et nendega toime tulla.
Kas kangelane otsib abi?
Samas lihtsalt niisama rääkimisest pole abi, nentis Soomer, vaja oleks professionaali abi. Selgub, et mehed otsivad vaimsete pingete korral harva abi – naistest teeb seda 31 protsenti, meestest vaid 13 protsenti.
Uuring tõi välja üsna vastu­olulise seiga. Enamasti vastasid mehed, et hingelised ja vaimsed probleemid on väga isiklik asi ning mees peab kõige sellega eelkõige ise toime tulema ja nentisid, et spetsialisti abi otsiksid nad vaid kõige viimases hädas.
Kui aga küsiti hinnangut mehe kohta, kes abi otsimiseks näiteks psühholoogi poole pöördus, leidsid vastajad, et too on julge, vapper, lausa kangelane, kes astus õige sammu ja kelle elu läheb kindlasti paremaks.
“See tõi mulle lausa kananaha ihule,” nentis Soomer.
Mehed ei tunne oma tundeid
Uuringust selgus ka tõsiasi, et sageli mehed ei tunne ega tunneta oma tundeid ega oska neist rääkida. Sestap on veebilehel harjutusi, mis aitavad tundeid sõnastada, aga kujutada ka näoilmetena.
Veebilehelt peaasi.ee leiab testi “Mees, testi oma vaimset tervist”. Testi täitnu saab soovituse, mida edasi teha. Samas on võimalik küsida nõustajalt, mida ette võtta, et hingelist tasakaalu saavutada.
Leidub ka hulk töölehti harjutustega, mis aitavad vaimseid pingeid vähendada nagu näiteks lõdvestus- ja keskendumisharjutused.
Samas on järelvaadatavad ka konverentsi “Mis toimub kangelase peas?” ette­kanded.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411