Teisipäev, juuni 6, 2017
 

Õpilased tähistasid Emmaste koolikohti

Tiina Koit
Emmaste põhikooli õpilased kaardistasid ja tähistasid infotahvlitega valla endised koolikohad – kokku kümme.
Tegemist oli kooliaasta lõpul toimuva omakultuuripäevaga, mida sel korral vedas eest kooli hoolekogu. Omakultuuripäev annab võimaluse tuua õppeaasta viimastesse päevadesse vaheldust ja aitab väärtustada kohalikku kultuuripärandit.
Emmaste põhikooli direktor Merje Kikas selgitas, et sel talvel tundus nagu oleks õpetajatel kas ideed otsas või ollakse kinni teatud formaadis, seetõttu esitati ürituse eestvedamiseks väljakutse hoolekogule.
Hoolekogu haakus ideega ruttu ning kui aasta eest külastasid kooli endised õpetajad ja vilistlased, keda õpilased intervjueerisid nende koolimälestuste jäädvustamiseks, siis seekord oli kindel soov koolimajast välja minna.
Nii otsustati kaardistada kõik Emmaste valla endised koolikohad. Suuremad õpilased, kel taskus jalgrattaload, läbisid need paigad jalgratastel nelja eri marsruuti mööda. Iga seltskonnaga liikus kaasa ka mõni õpetaja. Matemaatikaõpetaja Margus Sõmer, kes läbis 30kilomeetrise ringi, väntas hommikul rattaga Kärdlast Emmastesse ja õhtul tagasi ka. Ehk sai kirja 80 lisakilomeetrit.
Mõnes peatuspaigas ootasid noori kooliga seotud inimesed, näiteks endine Leisu kooli direktor Ilme Naurits, kes jagas oma mälestusi ja näitas fotosid. Milvi Vanatoa, Minna Mäeumbaed, Maigi Liivamägi ja Jaano Haas tutvustasid Sõru ja Viiri koole. Igal pool polnud see võimalik ja nii piirduti kirjalike allikatega ja infotahvli püstitamisega.
Ettevalmistused rattaringiks algasid juba lastekaitsepäeval ehk päev varem. Nii vaatasid Ants Markus ja Ülo Kikas üle paljude õpilaste jalgrattad ja korrastasid need. Ent jalgrattasõit on sellegipoolest tehnikasport ehk lõplikku garantiid anda ei saa. Nii tuli tööõpetuse õpetaja Marko Martinil, kes turvaauto ülesandeid täitis, tehnilise probleemi tõttu kaks ratast koos ratturitega tagasi kooli juurde toimetada.
Kokku tähistati kümme endist koolikohta. Õpilaste jaoks oligi päeva suurimaks elamuseks üllatus, et vallas nii palju koole on tegutsenud.
Avatud talude päev
Ajal, mil vanemad õpilased avastasid rattaretkel koolikohti, külastasid nooremad talupidamisi. Ehk tegemist oli justkui üle-eestilise avatud talude päeva väiksema versiooniga. Nii said 1.–3. klasside õpilased külastada Külli Kariku kitsekarja – ja nagu mitmed lapsed pärast hõiskasid, ka ise kitse lüpsta – , vaadata Karina Kääri koduloomi, käia tutvumas Priidu Ratniku farmi ja Olav Ellermäe karja ja laudaga.
Selleks, et pikk päev rahulikult kokku võtta ja kulutatud energia taastada, valmistasid lapsevanemad koos kooli juurde jäänud õpetajatega pannkooke, mida üheskoos värskes õhus söödi. Teistmoodi koolipäevale panid punkti külalised lasteaiast Naksitrallid, kes kutsusid nii lapsed kui õpetajad osavusmänge mängima.
“Tore, et on lapsevanemaid ja vanavanemaid, kes panustavad koolinoorte tegemistesse oma aega, teadmisi, oskuseid ja vahendeidki,” tänas omakultuuripäeva eest vedanud hoolekogu esinaine Karina Käär kogukonnaliikmeid, kes päeva ellu viia aitasid.

HERGO TASUJA
Emmaste kooli õpetaja

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411