Teisipäev, juuni 27, 2017
 

Mälestuskivi meenutab möödunut

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Pühalepa vallajuhid ja MTÜ Pühalepa Vana­mehed liikmed endise Pühalepa vallamaja asupaigas mälestuskivi nii kunagisele vallamajale kui peagi ajalooks saavale koduvallale.
Mälestuskivi avamisel rääkis Pühalepa vallavolikogu esimehe asetäitja Antti Leigri, et kivi avamisega tähistab vald mitut tähtpäeva.
“Tänasel päeval ei taha me ajaloost õppida ega võtta kuulda elukogenute kogemusi, kuid ainult mäletades minevikku saame teha õigeid otsuseid, mis toovad meile edu tulevikus,” nentis Leigri.
Pühalepa vanameeste klubi eestvedaja Endel Lepisto rääkis tähtpäevadest, mida kivi sümboliseerib. Mullu möödus 160 aastat, kui Hiiumaal moodustati täielikud omavalitsused seniste kiriku­valdade ja kihelkondade asemele. 2015. aasta lõpul möödus 120 aastat Pühalepa vallamaja valmimisest. Mullu oktoobris möödus 25 aastat Pühalepa valla taastamisest ja sel sügisel saab 50 aastat päevast, kui vana vallamaja tules hävis.
“Teadmata on seegi, kas see tähis on ka hüvastijätt Pühalepa vallaga,” lisas Lepisto.
Teatavasti on Pühalepa vald üks kahest Hiiumaa omavalitsusest, mis vältinud teiste omavalitsustega liitumist ning mille kohta Vabariigi Valitsus äsja tegi sundliitmise otsuse.
Idee naabrimehelt
Naaberkrundil elav Arno Heilo oli andnud Pühalepa vanameeste klubi liikmetele mõtte tähistada vana valla­maja koht ja uurida selle koha ajalugu.
“Meile kõigile see idee meeldis, rääkisime ka vallajuhtidega ja tegevus algas,” meenutas Lepisto.
Klubilane Tõnu Otsason andis ideid, Enn Johannes tegi kavandi, Andres Pisa uuris vallamaja ajalugu, Aare Ristmägi ja Vello Kaskor
koostasid teksti, mis tee ääres asuval infotahvlil kirjas. Mart Mõniste, Elmo Viigipuu ja teiste kollektsionääride abiga leiti pilte vanast valla­majast ja toonasest valla­volikogust.
Kunstnik Enn Johannes rääkis avamisel, et mõte mälestuskivist meeldis talle väga ja ta tegi kiiresti valmis eskiisi.
Kivi raius valmis Aigor Soikka. Johannes tunnustas kiviraiduri tööd, öeldes et ükski tema kavand pole Soikka teostuses läinud halvemaks, vaid vastupidi: “On asju, mida ühed oskavad paremini kui teised.”
“Hävinenud Pühalepa vallamaja ase oma põliste pärnade ja tammedega on otsekui loodusmonument kadunud põlvedele, kes olid sunnitud lahkuma oma kodudest,” selgitas Johannes kivile valitud teksti “Kadunud põlved”.
Koostöös sündinud
Pühalepa vallavanem Ants Orav ütles avamisel, et headele mõtetele ei suuda valla­valitsus kunagi “ei” öelda ning ka vallavolikogu esimees Toomas Remmelkoor haakus mõttega kohe.
Esimene plaan oli panna kunagise vallamaja asemele väike kivi ja mälestusplaat, aga asja arutades leiti, et see jääks ikka natuke nadi. Siis tuli mõte tähistada kunagise vallamaja teeots väravaga ning kinnitada mälestus­tahvel nii, et see oleks nähtav ka maanteele.
Tahvli aluskivi otsinguil jäi silma tee ehitusele ette jäänud kivinukk. Kui kopp hakkas seda teisaldama, tuli maa seest välja 12tonnine kivimürakas. Kivi tee ääres silmanud vallavanemal tuli mõte kasutada just seda rahnu mälestustahvli alusena.
Rändrahnule kinnitatud mälestusplaadil on tekst “Kadunud põlved Pühalepa vallamaja vana ase MMXVI”, ilmakaari sümboliseeriv rist ja maja­katus. Kivi küljele on raiutud kolm nime. Esiteks kavandi autori Enn Johannese nimi. Teiseks valla vanima elaniku Liidia Piilbergi nimi, kes juuli algul tähistab
100. sünnipäeva. Kolmas on Pühalepa vallavolikogu esimehe Toomas Remmelkoore nimi, kes mälestuskivi rajamist juhtis ning kelle vanaisa Johannes Remmelkoor oli Pühalepas vallavanemaks saatusliku 1941. aastani.
1,2 hektari suuruse endise vallamaja krundil on veel säilinud vallamaja kelder. Taotluslikult ei tehtud ala liiga korda ja steriilseks. Raiuti vaid võsast välja suur tamm ja jäeti kasvama noori tammevõsusid. Tähistamaks kunagise vallamaja väravat, rajati kiviaed, millesse jäeti väravakoht ning selle kõrvale paigaldati infotahvel. Teeke, mis viib maanteelt mälestuskivini, kaeti killustikuga.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411