Reede, juuni 2, 2017
 

Lindude peatumist mere­madalikel uuritakse täiendavalt

HARDA ROOSNA
Loode-Eesti meretuule­pargi aladel on vaja täiendavalt uurida, kui paljud linnud kasutavad puhkamiseks-toitumiseks Vinkovi madalat
Roheliste rattaretkel toimunud arutelul Loode-Eesti meretuulepargi rajamise plusside ja miinuste üle tuli jutuks nii juba tehtud keskkonna­mõjude hindamine kui ka vajalikud edasised uuringud.
Hiiu Leht uuris sellel arut­elul rääkinud Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnauuringute instituudi peaspetsialistilt ornitoloog Leho Luigujõelt, milline on tuulepargi mõju rändlindudele ja kuidas seda kõige paremini välja selgitada.
“Iga avamere tuulepark, mis ehitatakse madalikele, on rändlindudele potentsiaalseks ohuks – nii on see ka Hiiumaa lähimerre kavandatava tuulepargi puhul,” ütles Luigujõe.
Teadlane märkis, et elektrituulikute mõju merelindudele on maailmas palju uuritud ning tuulikute ja rändlindude vahele on sisse kodeeritud konflikt: “Need ei kipu kokku sobima, sest mõlemad kasutavad meremadalikke ja mõlemal on tarvis tuult – tuulikud toodavad elektrit, soodne sabatuul on aga lindudele rändel ülioluline.”
Kaks peamist ohtu
Luigujõe sõnul eksisteerib lindude jaoks kaks ohtu. Esiteks ehitatakse tuulepargid madalikele, mida arktilised veelinnud kasutavad rändepeatuskohtade ja toitumis­aladena. Tuulikute ehitamisega lõhutakse aga merepõhjakooslus, mis küll taastub, kuid aeglaselt.
Teiseks on tuulepargid lindude jaoks füüsiliseks takistuseks. Eriti ohtlikud on need ööränduritele ja enamus värvulisi on rändel just öösiti. Tuulikute öised ohutuled aga meelitavad linde just kohale ja see suurendab ohtu, et rändel olevad linnud põrkavad kokku tuulegeneraatori labadega. Ka ei suuda rändel edasiliikumiseks sobivaid tuuli kasutavad rändlinnud tuulevoost väljuda, isegi kui nad tuulegeneraatorit märkavad ja püüaks sellest mööda põigata.
Vinkovil linde polnud
Loode-Eesti meretuulepargi keskkonnamõju hinnangu käigus tehtud uuringutest selgus, et suurimad veelinnukogumid asuvad Apollo madalikul, mistõttu tehti ettepanek tuulepark sealt eemale nihutada. Ka Näkimadalad on lindudele sobiv kogunemiskoht, kuid see juba on niigi kaitse all. Uuritud on ka lindude kogunemist Vinkovi madalal, kuid uuringute jaoks korraldatud avamerelennu ajal oli sel madalikul linde väga vähe.
Luigujõe rääkis, et kuna sügisene lennuloendus kavandatava Loode-Eesti meretuulepargi rajamise alal jäi seoses väga halbade ilmstikuoludega pisut hiljaks, on otsustatud teha kordusloendus ning selle tellib keskkonnaamet.
“Praegu on valmimas lähte­­ülesanne, seejärel tehakse riigihange. Kuna lennuki rentimine uuringuvaatluseks on piisavalt kallis, tuleb hanke võitjal teha rahvusvaheline hange, et leida lennuk, millega uurimislende teha,” selgitas Leho Luigujõe.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411