Reede, juuni 30, 2017
 

Kohus jättis oportuniteeditaotluse rahuldamata

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kolmapäeval Haapsalu kohtumajas Kärdlas peetud eelistungil ei rahuldanud prokurör SA Kärdla Sadam kaitsja, advokaat Ain Kalme taotlust lõpetada kriminaalmenetlus oportuniteediga.
Lääne ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Küllike Kask vastas, et menetlust ei ole võimalik oportuniteediga lõpetada, kuna grupiviisiline rahapesu, milles sihtasutust süüdistatakse, on esimese astme kuritegu. Oportuniteeti aga saab kohaldada vaid teise astme kuriteo puhul.
Oportuniteet tähendab kriminaalmenetluse lõpetamist süüdistatava ja prokuröri kokku­leppena avaliku menetlus­huvi puudumise korral ja juhul, kui süü ei ole suur.
Prokurör viitas, et 1. jaanuarist 2015 seadus muutus ning juriidilise isiku puhul ei ole enam võimalik rakendada sundlõpetamist. Selle asemel on karistuseks kuni viieaastane vangistus, mis on seotud füüsilise isiku karistusega, kus menetlemist ei ole võimalik lõpetada.
“Kriminaalmenetluse alus on olemas, taotlusega ei nõustu,” oli prokuröri seisukoht ja kohtunik Piia Jaaksoo otsustas taotluse rahuldamata jätta.
Kohtus viibis ka SA Kärdla Sadam juhatuse liige Sven Kriggulson, kes koos kaitsjaga suundus otse sadama nõukogu koosolekule kohtu otsusest teatama.
Sihtasutuse omaniku, Hiiu vallavalitsuse esindaja, valla­vanem Reili Rand ütles lehele eile, et nõukogu kuulas ära kaitsja ülevaate istungist. Ühtki otsust selle kohta veel vastu ei võetud.
SA Kärdla Sadam nõukogu esimees Georg Linkov väitis, et oportuniteediga lõpetamise otsus pole lõplik ja läbirääkimised alles käivad.
“Sadama nõukogu on teinud igakülgselt koostööd selleks, et tekkinud olukorrale lahendus leida, mainekahju ei ole kellegi huvides,” lisas Linkov.
“Olukorras, kus endine sihtasutuse juhatuse liige on süüdistatav, puudutab see paratamatult ka juriidilist isikut,” nentis ta.
Nõukogu vastutus
SA Kärdla Sadam nõu­kogusse kuuluvad praegu Reili Rand,Tiit Randmaa, Marin Vallikivi, Indrek Ulla ja Georg Linkov. Nõukogu tööd juhib Georg Linkov, kes ainsana praeguse nõukogu liikmetest oli nõukogus ja juhtis seda ka ajal, mil süüdistuse aluseks olevad sündmused toimusid.
Linkov ütles, et sihtasutuse nõukogu ülesanne on tegeleda strateegilise tasandi otsustega, mitte igapäevase juhtimisega. Lisaks on oluline täita hoolsuskohustust.
“Selleks oli sadama ehitamisel meie ülesandeks viia läbi hange kogu ehitusprotsessile järelvalve teostamiseks oma ala asjatundjate poolt. Seda me ka tegime ja usaldasime nõukogule esitatud ülevaateid ja järelvalve aruandeid,” selgitas Linkov. Ta lisas, et kolmandatele osapooltele järel­valve teostamine ei olnud nõukogu võimuses.
Linkov tutvustas ka vandeadvokaadi Ain Kalme mullu mais koostatud memorandumit, milles kirjas, et “alla­kirjutanule täna teadaoleva informatsiooni põhjal võib asuda seisukohale, et SA Kärdla Sadam nõukogu liikmed ei rikkunud juriidilise isiku juhtorgani liikme hoolsuskohustust”.
“Mis puudutab mind kui nõukogu esimeest, siis pole minu moodi “põgeneda” olukorrast kohe, kui raskeks läheb. Vastupidi – juht peab leidma keerulistes olukordades lahendusi,” põhjendas Linkov, miks ta nõukogu esimehena jätkab.
Kukk läks kokkuleppele
SA Kärdla Sadam endise juhatuse liikme Hillar Kuke kaitsja advokaat Üllar Talviste ja Kuke ettevõtte OÜ Navigare kaitsja advokaat Gretta Oltjer-Timbergi taotlustega kokku­leppemenetluseks prokurör nõustus.
Kohtunik kinnitas nõusoleku ning sellega eraldatakse eel­nimetatud kohtuasi eile alanud kohtuprotsessist. Kärdla sadama kriminaalasjas aga saab Hillar Kukest süüdistatava asemel tunnistaja.
Võimalikust kokkuleppemenetlusest rääkis ka Raigo Sahteli kaitsja Andres Simson, kuid kuna rahapesu süüdistus ei võimalda seda rakendada, siis taotlust ei esitatud. Kaitsja ütles, et juhul, kui süüdistust on võimalik muuta, on nad valmis kokkuleppemenetluse üle läbi rääkima.
Istungite ajakava paigas
Kohus pani paika istungite ajakava. Esimene istung Kärdlas toimub 17. oktoobril ja kui kõik kulgeb plaanipäraselt, siis viimane peaks toimuma 19. detsembril.
Kolmapäevasel eelistungil osalesid vaid kaitsjad: Hillar Kuke kaitsja advokaat Üllar Talviste, SA Kärdla Sadam kaitsja advokaat Ain Kalme, OÜ Navigare kaitsja advokaat Gretta Oltjer-Timberg, Aivar Tammeveski kaitsja advokaat Ilmar Straus, Raigo Sahteli kaitsja advokaat Andres Simson, Tanel Malga ja OÜ Faasion kaitsja advokaat Raul Ainla ning Urmas Varrise, Seller Hulgi OÜ ja Nautic OÜ kaitsja Alik Karajev.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411