Teisipäev, juuni 13, 2017
 

Kodukant kutsus külarahva Sõrule

HELJA KAPTEIN
Laupäeval peeti Sõrul 14. Hiiumaa külade päeva, mille põhiküsimuseks külakogukonna roll haldusreformi järel.
Pärast Emmaste puhkpilliorkestri helisid avas külade päeva Kodukant Hiiumaa juhatuse esinaine Ester Tammis. Ta ütles, et kord aastas kutsub Hiiumaa kodukant rahva kokku, et tänada külainimesi, vaadata näost näkku, vestelda ja kokku saada.
“Samas on tarvis arutada ka mõningaid teemasid, mis üles kerkinud,” lisas ta. Üheks selliseks nimetas ta käimasolevat haldusreformi, mis seab külainimeste ette uued katsumused. “Hiiumaa külade inimesed peavad juba täna mõtlema selle peale, kuidas hoida ennast pildil,” kinnitas Tammis. “Kindlasti oleks tarvis leida aktiivsed inimesed, kes on nõus kandma ka teiste muresid,” viitas Tammis
külavanema staatuse rolli kasvule. “Kui me ise endid ei aita, pole neid abistajaid kusagilt oodata!”
Kuna küla on muutunud, otsitakse ka uusi koostöövõimalusi vallaga. “Valitseja peab märkama küla ja küla peab olema võimekam, sealsete inimeste hulgas peab olema tahtmine ise enda elu korraldada,” ütles Tammis.
Samuti kutsus ta küla­seltside tegemistesse kaasama noori. “Kui me oma tegevustesse noori ei kaasa ja maast-madalast õpilastega kontakti ei loo, siis ühel päeval tõdeme, et meie külades on vaid vanad ja väetid,” tõdes Tammis.
Hiiu maasekretär Piret Sedrik tegi Ester Tammisele pika pai selle eest, et ta on aastaid külakogukonna üritusi vedanud. Samuti on ta siseturvalisuse ürituste eestvedaja ja koos maavalitsuse töötajatega mõelnud, mis võiks olla kogukondade kõige oodatumad ja vajalikumad sammud.
Emmaste vallavanem Tiit Paulus ütles, et tunneb rõõmu sellest, et külad oma seljad kokku panevad. Paulus rääkis, et on ka ise kasvanud väikeses külas, kuid toona ei osanud sealseid traditsioone miskiks pidada. “Tagant­järele, aastaid mandril elades ja tagasi tulles, tunnen kahetsust, et traditsioonid on kadunud,” ütles Paulus.
Nüüd on aeg luua uusi tavasid ning kui vanasti arutati küla tegemisi pühapäeviti koos taluperedes, siis nüüd tuleb seda teha külaseltsi kokkusaamistel.
“Kui võim läheb kaugemale, peavad külades elanikud olema aktiivsemad,” kinnitas ka vallavanem.
Ühenduse Kodukant Hiiumaa missiooniks on toetada külade arengut, kaasates parimat oskusteavet ning pakkudes vajalikke maaelu edenemist toetavaid arendustegevusi ettevõtliku, arenguvõimelise kogukonna kujunemiseks, olla külade eestkõneleja ja külaelu väärtustavate aktiivsete küla­elanike kasvulava.
Hiiumaal on 182 küla, neist 58 Hiiu vallas, 43 Emmastes, Käinas 34 ja Pühalepas 47. Lisaks veel Kärdla linn ja Käina ning Kõrgessaare alevik. Külaseltse, mis tegelevad mõne piirkonna arenguga, on 18.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411