Teisipäev, juuni 13, 2017
 

IT-klastri ideed idandati festivalil

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Saarega seotud ITvaldkonna ettevõtjad arutlesid, kas ja kuidas võiks Hiiumaa korrata Silcon Valley edulugu.
Kui Kaarel Kotkas, Martin Sookael ja Taavi Juursalu eelmise aasta novembris rääkisid Hiiumaa ettevõtlus­päeval enda ja oma ette­võtete seostest Hiiumaaga, ei osanud nad aimata, et veidi enam kui poole aasta pärast on nad samal saarel ja sama teema juures tagasi.
Suursadamas toimunud [eel]arvamusfestivalil arutlesid nad taas üheskoos selle üle, kas infotehnoloogia ettevõtetele võiks Hiiumaa olla sama sobilikuks tegutsemiskeskkonnaks, nagu USA läänerannikul asuva maailmakuulus Silicon Valley.
Nagu mullugi, modereeris ka laupäeval ettevõtjate vestlust Hiiumaa ettevõtjate liidu tegevsekretär Arno Kuusk. Arutelu teemale sobivalt liitus arvajatega telesilla kaudu edukalt ITettevõtluses tegutsev Andrei Korobeinik. Ta jagas oma kogemusi Pärnu linnavolikogu esimehena selle kohta, kuidas tark­varakirjutajad suvepealinna kokku toodi, neile esmalt ühiseks aruteluks kohvi, aga seejärel ka tööks ruume pakuti ning kuidas see on juba tekitanud sünergiat ja loonud töökohti.
“Tasub mõelda sellele, et Hiiumaa on isoleeritud keskkonnana suurepärane Garage48 tüüpi sündmuste korraldamiseks, kus osalejad soovivadki muust maailmast eralduda, et etteantud aja ja ühise meeskonnaga mõnest ideest toode luua,” soovitas Korobeinik. Samas nentis ta, et kõik sellised arengud ettevõtluskeskkonna loomiseks ja tutvustamiseks võtavad aega ning lihtsaid ja kopeeritavaid lahendusi ei ole.
Taavi Juursalu, kes perega Hiiumaale tagasi kolinud ja siin ITettevõtte loonud, soovitas samuti reaalsusega arvestada. “Oletame, et mul on vaja teatud tööpi programmeerijat. Kahtlen, kas keegi on Hiiumaal asuvasse idufirmasse valmis tööle tulema. Kõiki asju ei saa ka kaugtööna teha,” arutles ta.
Martin Sookael märkis, et palju asju sõltub interneti­ühenduse kiirusest ja siin peaks Hiiumaa ümber laotatud valguskaabel justkui võimalusi juurde looma, kui veel ka nn viimase miili probleem ühenduse viimisel lõpptarbijani lahendatud saab.
Kaarel Kotkas, kes juhib interneti kaudu isikutuvastust võimaldava tarkvara loonud ettevõtet Veriff, märkis, et esimesi samme ITettevõtluseks sobiva keskkonna loomisel peaksid astuma omavalitsused.
“Ka Silicon Valley sai alguse maksusoodustustest ja avaliku sektori loodud ettevõtluskeskkonnast. Alles teatud kriitilise massi saavutamisel tekkis selline hoog, mis sinna kogu maailmast helgeid päid ja investeeringuid kokku toob.”
Ühiselt leiti, et mõtet Hiiumaast kui ITsaarest tasub igal juhul edasi arendada. Kas ja kuidas sellest mõtte­idust selline taim sirgub, mis kogu Hiiumaa arengule täiendava mõõtme võiks anda, saab hinnata tulevikus.
“Kindlasti vajaksime mõnd mõnusat “kiiksuga” ideed, mis meie saart ITinimestele tutvustaks ja huvi ärataks,” ütles Arno Kuusk arutelu kokku võttes.
Sestap olgu siinkohal allakirjutanu poolt välja pakutud idee, korraldada juba tänavusel Kohvikutepäeval
CDplaadi viskamise võistlused, kus osalejatele võiks ühtlasi tutvustada Hiiu saart
kui Läänemere Silicon Valleyd.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411