Reede, juuni 16, 2017
 

Ausus maksab viis eurot?

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Suuremõisa lossi aed ägab rüüstajate käes, sest kellelgi on häbematust öötundidel aiast taimi näpata, kuigi neid on võimalik sealtsamast ka osta ja väga soodsalt.
Aastakümneid on Suuremõisa lossi aeda kasutanud õppurid kohana, kus saada praktilisi oskusi ja teadmisi aiandusest. Aianduse juhtivõpetaja Taavi Tuulik oli õnnetu, et jälle on üks rododendron aiast kadunud. “Nagu õis peale tuleb, nii ära viiakse,” ütles Tuulik, et see ei ole esimene kord, kui taimed nende aiast kaovad. “See inimene pidi teadma, kus taim asub ning spetsiaalselt kinnitatud taime ei saanud ka juhuslikult möödaminnes kaasa haarata.”
Hiiumaa ametikooli aednik Lea Vaikma rääkis, et tänavu varastatud rododendron oli tavaline ja selle istikuid leidub ka teistes aedades ja kauplustes. “Eriti kahju on aga tunamullu varastatud taimedest, mida Tuulik ise aretas ja seemnest kasvatas,” selgitas Vaikma. “Need olid unikaalsed ja selliseid sorte rohkem polegi.”
Vaikma rääkis, et väiksemaid näppamisi on kogu aeg. Vahel läheb kaduma tükk lumeroosi või on välja kaevatud mõni lillesibul. Aiast viiakse ka õitsevaid lilli – ju siis lähevad varastatud lilled kas kinkimiseks või vargale endale silmailuks.
“Murtudsüdamel oli ära lõigatud üle poolte õitsvatest okstest,” tõi ta näite. “Taimel on ju vaja neid, ta sureb ära, kui teda niimoodi nuditakse,” ohkas Vaikma.
Kes võiks vargad olla, kas kohalikud või külalised, Vaikma arvata ei oska. “Aga kahju on ja viha teeb, sest õppurid on aias aastakümneid usinalt tööd teinud,” nentis Vaikma. “Siia on pandud paljude inimeste töö ja vaev, et taimed jõudsalt kasvaksid,” ütles ta. Lahenduseks pakkus ta, et ilmselt peab paigaldama aeda kaamerad, et vargad pildile saada.
Kristina Hellströmi kavandi järgi rajatud ja kujundatud aias on tuhatkond eri liiki lille, igaühel juures ka nimesilt. Kui kellelegi hakkab aeda külastades mõni lill meeldima, on võimalik aednikult taime küsida ja taim endale osta. Hinnad on äärmiselt soodsad ja kõige kallim istik maksab vaid 5 eurot.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411