Teisipäev, mai 23, 2017
 

Värske õhu baari idee sai hoogu

Roheliste rattaretke teise õhtu laagri­paigas Orjakul nuputati, kuidas võiks välja näha Hiiumaale kavandatud värske õhu baar, millest loodetakse saare ainulaadsust rõhutavat uut turismi­atraktsiooni.
Millega tegu? Võib-olla aitab mõistmisele lähemale meenutus sellest, kuidas loodust väärtustava huviväärsusena paigaldati kaks aastat tagasi Eesti Kunstiakadeemia tudengite poolt Lõuna-Eestisse kolmest hiidruuporist koosnev puitinstallatsioon Ruupor, mille sees istudes loodust tunnetada.
Ajal, mil suurlinnades koguvad populaarsust hapniku­baarid, kus torude kaudu värsket õhku hingata, on Hiiumaal seda ressurssi täiesti vabalt käes ja miks mitte Ruupori-sarnase rajatisega tähelepanu juhtida, missugust varandust siin nautida saab. Inimene läheb “baari”, istub, hingab sügavalt ja mõtestatult, naudib vaadet ning mõtiskleb hingatava õhu kvaliteedi üle meil ja mujal.
“Arengufondi 2015. aasta üheks võiduideeks oli idee Mahe-Eestist. Tänaseks on tublisti edasi liigutud teel seatud eesmärgile – tutvustada Eestit maheriigina. Mahe­riigi kuvandi osaks on puutumatu looduse ja puhta õhu väärtustamine ning nimelt viimase osas on Hiiumaal oma roll,” rääkis liikumise Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup Orjaku külamajas Roheliste Rattaretke osalistele.
“Hingake – te olete värskes õhus!” soovitas Hiidlaste Koostöökogu tegevjuht Reet Kokovkin ja tõi esile fakti, et Hiiumaad külastab aastas 180 000 inimest. Neist kolmveerand peatub kodudes. Saarel on voodikohti u 1800. Neist enamik väikemajutused. Jaanipäevast 20. augustini saabub saarele 100 000 külalist. Muul ajal on huvi palju väiksem, kuigi loodusrajad, tuletornid ja kirikud on saarel olemas aastaringselt. Kokovkin pakkus, et vahest annaks omanäoline atraktsioon – värske õhu baar – Hiiumaa külastamiseks täiendava põhjuse.
Kokkutulnud võtsid paberid-­pliiatsid ja tähendasid grupitöös üles, kuidas selline maailmas ainulaadne rajatis – värske õhu baar – võiks välja näha ja mida külastajatele pakkuda. Loode­tavasti saab idee juba lähiaastatel ka teoks.
Arutelul osalenu ja allakirjutanu hiiu keelt ja meelt ülearu hästi ei tunne, kuid arvab samuti, et üks turiste meelitav “öhu paargu” võiks saarel koha leida. Selline, kus talvelgi kasvõi oma termosest saab teed rüübata ja loodust imetleda, sest kohvikutepäev on ju vaid kord aastas.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411