Reede, mai 5, 2017
 

Tõrvanina rand trügib metsa

PEETER KONDRATJEV
Igal kevadel jääb mõnusasse supluskohta, Tõrvanina randa minnes silma, et meri on taas hammustanud suure tüki puudealust pinnast ja puujuured paljastanud või siis mõne suisa pikali uhunud.
Tõrvanina rand on Pühalepa vallale kuuluv avalik supluskoht. Igal aastal uhub meri alt tühjaks ka Tõrvanina randa viiva laudtee, mida hooldab riigimetsa majandamise keskus (RMK).
RMK külastuskorraldus­osakonna Lääne-Eesti piirkonna juhataja Aili Küttim rääkis, et Tõrvaninal toimuv ennustab, et tõesti võib meri tulevikus maantee äärde välja jõuda. Mõnel aastal, tõsi küll, toob meri ka liiva juurde, nii et kõik puhkekoha laudteede otsad on liiva sees. Enamasti aga uuristab kallast ning kevadeks on kaldtee või trepi ots tühjuse kohal rippu.
Küttim rääkis, et nad on igal kevadel proovinud lahenduse leida vastavalt sellele, kuidas meri on neid üllatanud. Tänavu oli laudtee otsa all järsak, sest meri oli liiva jälle ära viinud. Nüüdseks pääseb metsa alt taas merekaldale, sest loodusvahid tegid seekord trepi asemele kaldtee.
Kauaaegne Lehtma sadama juhataja Vello Heinmets rääkis, et tal on enam kui 13 Lehtmas töötatud aasta jooksul tõesti kujunenud oma arvamus Tõrvaninal toimuva kohta. See põhineb paljudele vestlustele teaduritega ja igapäevatööst tulenevale koge­musele.
“Olen seisukohal, et ranniku­erosioonid nii Tõrvaninal kui Lõimandi kandis algasid pärast Lehtma sadama valmimist,” ütles Heinmets.
Ta selgitas, et teatud ilmakaarest puhuvate tuultega tekkivate hoovuste suunad muutusid ja nii hakkas meri kandma liiva Lehtma sadama sissesõiduteele. Eriti just tugevate kirdetuultega Lõimandi rannikumerest. Samal ajal algas ka Tõrvanina ranna erosioon, millega liiv kantakse Tareste lahe nurka ja ka alla Kärdlat läbiva Nuutri jõe suudmesse.
“Lehtma poole sealt liiva ei tule,” kinnitas Heinmets, kes seni veel ei oska öelda, millist mõju võib mere ümberehitus­tööle avaldada 2014. aastal valminud Kärdla sadam.
Lahendusena pakub Heinmets välja mujalgi maailmas kasutatud nn vaiaridade ehitamist liivatõkkena kaldalt merre mingis optimaalses pikkuses, seda nii Tõrvanina kui Lehtma-Lõimandi all. “Muidu jääbki erosioon kestma ja pilt muutub järjest kurvemaks.”

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411