Reede, mai 5, 2017
 

Tööga õnnelikuks

Käes on kevad ja koolides alanud lõpueksamid. Koolilõpetajatel on ees tähtsa otsuse tegemine – valida eriala, mis meeldib ja õnnelikuks teeb.
Millal tundsid sina ennast tööl täiesti õnnelikuna? Kuna päris suure osa oma elust teeme me tööd, siis oleks ju väga tore, kui saame teha seda nii, et oleme seejuures ka rahulolevad ja õnnelikud.
Karjäärinõustaja Tiina Saar-Veelmaa on kirjutanud raamatu “Tööga õnnelikuks”. Kes mäletavad Eesti Televisiooni saadet Tööotsija, kus ühes saates otsiti juhatajat Kärdlas avatavale Säästumarketile, siis neile on raamatu autor saatest tuttav. Tiina nimetab ennast tööõnne uurijaks ja on selle uurimisega tegelenud juba 15 aastat. Tööõnne teemat on uuritud juba 1980ndatel ja siis sõnastati ka kolm põhikomponenti, mis inimesi tööl õnnelikumaks teevad: oma töö olulisuse mõistmine, vastutustunne ja tagasiside saamine töötulemuste kohta.
Raamatu autor räägib, et karjäärinõustajana on ta 11aastase töökogemuse jooksul tihti näinud, et nõustamisele tulevad inimesed ei naudi enam oma tööd nii nagu võiks. Endalt võiks küsida, mida ma juba praegu saan ise ära teha ja enda või töö juures muuta, et olla õnnelikum ja rohkem rahul.
Raamatust saab lugeda autori enda kogemustest ja näidetest, lisaks on harjutused endaga töötamiseks. Lõpus on kokkuvõtted kohtumistest ja intervjuudest erinevate alade inimestega, kes jagavad oma elukogemustest lähtuvalt toredaid soovitusi. Noortele, kel erialavalik ees, annavad need kindlasti mõtlemisainet ja julgust juurde. Rääkige ka oma lugu lastele – milline on olnud teie teekond sinna, kus täna olete.
Mõned soovitused inimestelt, kelle intervjuud raamatus on: Ära karda ebaõnnestuda ja vähemalt proovi. Kui midagi välja ei tule, pole hullu, sest sa vähemalt proovisid.
Kogemused vabatahtlikuna või praktikandina annavad sulle hindamatu pagasi, millele oma edasistes valikutes tugineda.
Õpi keeli – keeled arendavad silmaringi.
Ole uudishimulik ja pidevalt valmis uusi asju õppima.
Küsi endalt: mis on kõige hullem, mis võib juhtuda? See küsimus aitab väga palju pingeid maha võtta.
Leia just see, mis sulle meeldib – isegi kui alguses on raske selleks aega leida või alustamine tundub hirmus.
Ja vahel on lihtsalt tore mõelda ka sellistele küsimustele:
Kui raha poleks tähtis, kus ja kellena töötaksid?
Milles arvad, et oled maailma parim?
Kui satuksid võlupoodi, kus müüakse oskusi ja võimeid, mida endale ostaksid?

Ülle Soonik
Hiiumaa Rajaleidja
keskuse karjäärinõustaja

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411