Teisipäev, mai 23, 2017
 

Seebikarbiralli tublimad võistlevad Narvas

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kuigi tänavu pakkusid konkurentsi ka Aruküla ja Sindi kooli meistrimehed, jäi võit ikka kodusaarele – neli tublimat võistkonda esindavad Hiiumaad Narva seebikarbirallil.
Kaheksandale seebikarbi­rallile registreerus 15 sõidukit, aga võistluspäeval vuras nõlvakust alla 13 omavalmistatud sõiduvahendit. Peaauhinna võitis juba viiendat aastat järjest Hiiumaa mudeli­klubi võistkond, seekord nimetuse all “Mets on kuld”. Tiimi kuulusid Johanna Aaslepp, Siiri Talts ja Sten Andri Laanejõe. Siirit asendas seekord Merili Tursk.
Teisele kohale jäi vaid ühe punkti vähem teeninud Käina kooli võistkond “Crazy Bananas” koosseisus
Georg Rüütel, Marten Laupa ja Markus Martin. Kolmas oli Kärdla võistkond “Vana must” koosseisus Johannes
Soonik ja juhendajana vanaisa Ülo Soonik. Neljas võistkond, kes sai võimaluse osaleda Narva seebikal, oli võistkond “Regula” Kärdlast – Aigar Tärk, Sten Ristmägi ja Kristjan Kibus. Nemad said ka eriauhinna parima riietuse eest ning nende kaptenile anti kell tubli töö ja ehtsa laevavile eest.
Seebikarbiralli korraldaja, Kärdla põhikooli tööõpetuse õpetaja Ain Jepišov rääkis, et tavaliselt võidab see, kes rohkem pingutab ja tööd teeb.
“Seekord oli esikoht vaid punkti kaugusel teisest, see näitab, et kõik võistkonnad on oma autosid täiendanud, parandanud ja põnevamaks muutnud,” ütles Jepišov.
Võiduvõistkonna juhendaja Andres Laanejõe rääkis, et võit ei tule kunagi ilma tööta. “Me nägime kogu mudeliklubiga pikka aega vaeva ja peale idee leidmist hakkas tööle kolmeliikmeline tiim,” selgitas ta.
Laanejõe rääkis, et võitmiseks tuleb varem teha mõttetööd, uurida, mis tagab edu ning milliseid materjale ja töövõtteid kasutada.
“Me ei nokitse vaid tund paar päevas, enne võistlusi läheb meil poole ööni,” selgitas Laanejõe. Õnneks on neil palju abilisi, kes aitavad treida-lõigata või leiavad mõne vajaliku osa. Nii näiteks seisis haavapalk, millest auto kere välja tahuti, vigursaagijal Silver Treimanil juba neli aastat ja ootas valmistegemist. “Kõik see on puhtalt tiimitöö paljude abiliste osalusel,” kinnitas Laanejõe.
Hullu banaaniga Seebikal Käina kooli 7. klassi noormees Georg Rüütel rääkis, et neil oli plaan teha midagi naljakat ja kiiret. “Siis saab stiilipunkte ja liikuma peab samuti hästi,” lisas ta. “Rattad on pidavad, ei lotenda ja võimalikult kitsad, et tekiks vähe hõõrdumist,” loetles Rüütel võidu tagatisi. Nende banaaniauto saigi kirja kõige kiirema aja ja ka selle iste oli eriline – kanister, millel mootor­ratta sisekumm. “Sellel on väga mugav istuda!” kinnitas juht ja rõõmustas, et nende kiire masin slaalomit sõites ümber ei läinud.
Georg ütles, et autot aitasid ehitada isa, võistkonnakaaslased Marten Laupä ja Markus Martin ning õpetaja Andres Juhe hoidis ka pilku peal.
Uudistajaid igas eas
Lasteaiaõpetaja Marge Filipenko oli lapsed toonud seebikarbirallit vaatama nagu igal aastal. “Meil on võistlejate seas palju tuttavaid: mõnel vend või õde, teisel kaaslane või sõber,” rääkis ta. “Sõiduriistad on väga vahvad ja lastel hakkab juba mõte jooksma ja nad saavad ideid, et kooli minnes võivad ka nemad mõne sellise masina meisterdada.”
Pealtvaataja Anneli Teller ütles, et seebikas pakub huvi igas eas uudistajatele. “Sõiduriistad püüavad pilku väljanägemise ja sõiduomaduste poolest,” ütles Teller, kellele jäi eriti silma võistkonna “Mets on kuld” auto, mis tema meelest meenutab kuulsa multifilmiperekonna Ränirahnud sõiduriista. Veel meeldis talle “Regula” ja 1. klassi õpilaste kolmerattaline sõiduriist “Oskari meeskond”, millega nad pärast võistlustki veel hoogsalt mäest alla kimasid. “See pole veel ära lagunenud ja nad lustivad hoolega,” ütles Teller.
Ain Jepišov ütles tänavust seebikarbirallit kokku võttes, et talle tegi rõõmu see, et tänavu oli lapsevanemate ja vanavanemate toetus suur nii autode ehitamisel kui võistlusel.
“Sageli pole peredel koos võimalust midagi meisterdada, suur rõõm, et selleks võistluseks oli palju kodude toetust,” nentis Jepišov ja kutsus osalema ka täis­kasvanuid, kuna seebikarbi­ralli pole kaugeltki ainult lastele mõeldud võistlus.
Žüriitööd tegid Teet Kitkas, Kaido Teller ja politsei esindaja.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411