Teisipäev, mai 23, 2017
 

Rattaretk lõi mitu rekordit

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sihtkoht Hiiumaa tõi roheliste rattaretkel osalema rekordilised 2050 ratturit.
Hiiumaa võttis roheliste ratta­retkel osalejad vastu suvesoojuse, kiirusepiirangutega maanteedel ja reedeõhtuse imeilusa päikeseloojanguga Randmäe puhketalu rannal. Uskumatult suur inimhulk, saare teedel vurava üle 2050 ratturi lõid rõõmsa tunde, et suvi on käes ja suvitajad kohal.
Hiiumaale sõitu oli logistiliselt üpriski keeruline korraldada kuna laevadel on mahu­piirang – korraga sai peale võtta “vaid” 600 inimest. “Ka oli retk mandrilt tulijatele oluliselt kulukam, seega näitab suur osavõtjate arv, kui väga reisi Hiiumaale oodati,” ütles retke keskkonnaprogrammi korraldaja Helen Arusoo. “Mind kui korraldajat tuldi mitu korda kättpidi tänama, et nii erakordselt vahva reisi organiseerisime. Võtsin tänu muigega  vastu, teades, et õnnestumise tegelik põhjus oli toimumispaik ehk Hiiumaa oma paradiisisaart meenutava keskkonnaga. Hiiumaal oleme nagu vanajumala selja taga, öeldi.”
Mitmel pool löödi osaleja­rekordeid, sh 28. korda toimunud Roheliste rattaretke rekord – eelmine oli 350 osalejat vähem.
Reedel oli parvlaeva Leiger pardal rekordilised 626 reisijat, neist enamik jalgratturid, kes retkele saabusid.
Randmäe puhketalu telkimisala oli reede õhtul värvilisi telke ülitihedalt täis tipitud. Talu perenaine ütles, et seni suurim rahvahulk, mis telkimisplatsil peatunud, on 800 ehk ligi kolm korda vähem.
Pärast õhtusööki ja telkide ülesseadmist ruttas suur hulk retkelisi randa päikeseloojangut vaatama.
Kolmelt seltskonnalt, kes meeretuulepargiteemalist arutelu kuulama ei tulnud, sai küsitud, kas tuulegeneraatorite rootorid rikuksid kauni vaate. Vastuseid oli mitmesuguseid: “Mind küll ei häriks.” “Mina ei ole tuulegeneraatorite vastu.” “Pole neid niimoodi näinud, võib- olla olekski tore?” “Pigem ikka häriks.” “Oleneb, kui palju neid on. Oi, 166 on palju!” “Algul võib-olla on harjumatu.” “Päris kole pilt oleks.” “Mina olen vastu – see oleks sama hea kui Tallinna kilukarbisiluett SEBmaju täis panna – ei pigem mitte.” “Võiks ikka olla üks ilus vaade alles. Pange need keset Soome lahte, seal ei häiri need kedagi.” “Rikkumatu loodus on ilus, aga suurema eesmärgi nimel võib-olla ei häiriks.”
Hilisõhtul, kui puhketalus süttis hiigelsuur lõke ja Lauri Saatpalu juba laval laulis, oli rattaabi tiimil kõvasti tööd.
Rattaabi ja laibakas
Esimese päevaga oli parandatud üle paari-kolmekümne ratta.
“See ei tohiks tavaline arv olla – inimesed võiks ikka ämblikuvõrgud kodarate vahelt ära lükata ja vaadata, millega nad sõitma tulevad,” ütles üks tiimi liige.
“Hiiumaa retkel ei ole neid rohkem kui varasematel, aga üldiselt on paljude rattad kohutavas seisus.”
“Tekib niisugune tunne, et nagu tahetaks siia tulla rattaid remontima,” lisas teine. “Nad arvavad vist, et ehk peab vastu, aga tegelikult ei pea.”
Põltsamaa jalgrattapoe tiim osales roheliste rattaretkel teist aastat.
Samas kõrval oli kaks Roheliste Rattaretke kleebisega autot, mille klaasi taga käsitsi kirjutatud silt “laibakas”. Uurisin, mis masinaga tegemist ja sain vastuseks, et need, kes väntamisest väsinud, saavad küüti küsida ja auto nopib nad peale ning viib telkimispaika.
Töine õhtu oli ka turvatöötajail. Kaks neist süütasid lõkke, tõid kohale vahtkustutid ja rääkisid, et nemad sel öösel magada ei saa, kuna ees seisab öövalve.
Vastuseks küsimusele, kuidas nii suurt rahvahulka turvata, vastasid nad, et meeskonnatööna. Rattureid turvas ürituste turvamisele spetsialiseerunud firma Securita paarkümmend turvatöötajat, kellest korraga valves kümme.
“Sellised üritused on üldiselt rahumeelsed ja suuri probleeme pole, aga meie ülesanne on probleeme ette näha ja elimineerida, et neid ei tekiks,” selgitas üks neist.
Paar pahandust
Rattaretke meepurki sattus ka paar tõrvatilka, mis üldist meeleolu siiski muuta ei suutnud. Nii juhtus liiklusõnnetus Kärdlas kohviku Rannapaargu juures, kus oli üks jalgratturite söömispunkte.
Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Andra Jundas ütles, et kuna kohvikuesine oli autosid ja rattaid täis, pidid osad autod parkima kohviku kõrval olevale haljasalale. “Ka Toyota Land Cruiser oli sinna pargitud ning õnnetul kombel ei näinud juht välja tagurdades maas pikutavat naist,” selgitas Andra.
Kannatanu toimetati Hiiumaa haiglasse. Helen Arusoo ütles, et oli kannatanuga suhelnud ning saanud teada, et ta on stabiilses seisundis ning enda sõnul loodab “aiamaale rohima pääseda jaanipäevaks”.
Politseile teatati ka liiklusohtlikest olukordadest, lõhutud pudelitest ja joobes jalgratturist, kes korraldajate poolt toimetati rattaretke alalt ära. Liiga täis prügikastid bussipeatustest tühjendati paari tunni jooksul.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411