Teisipäev, mai 30, 2017
 

Orienteerumisrajal sadakond huvilist

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Ülemaailmne orienteerumispäev oli mõeldud ala tutvustamiseks ning tõi uue kaardi ja spordialaga tutvuma 105 huvilist.
Kolmapäeva hommiku­poolikul oli Lauka ümbruses orienteerumas poolsada Lauka kooli õpilast ja õpetajat. Õhtupoolikul said samal rajal oma oskusi proovile panna kõik huvilised.
Hiiumaa orienteerumisklubi eestvedaja Toomas Mast ütles, et päev läks korda, kuigi ta lootis, et osalejaid on rohkem. Ta oletas, et kolma­päevane orienteerumine oli ilmselt pisut ootamatu, sest tavapäraselt on hiidlastel orienteerumis­neljapäevakud. Nii saigi ülemaailmse orienteerumis­päeva õhtuks osalejaid kokku 105.
Lauka jõudis kaardile
Lauka kandi kaarti meie orienteerujatel siiani polnud, nüüd koostas selle Tiit Tatter. Maakonna meistrivõistlused sprindis olid uue kaardi järgi juba varem samas piirkonnas peetud. “Võistlusteks olid siis kõigil võrdsed võimalused: seda kaarti ja maastikku nägid kõik võistlejad esmakordselt,” selgitas Mast. Nüüd siis peeti ka orienteerumispäev samas kohas.
“Uut maastikku, kus orienteerumas käia, Hiiumaal leidub, aga kes teeb kaardi ja mis rahade eest,” selgitas Mast probleemi. Nii näiteks on täiesti “puutumatu” kant Kõpu poolsaarel asuv Hirmuste. “Vaja on maastikku, kus reljeef oleks erinev, see pakub siis ka mandriinimestele huvi,” selgitas ta. “Ja vaid tasasel maastikul harjutades jääb hiidlane mandrile orienteerumisvõistlustele minnes hätta.”
Väikese mõõtkavaga 1:5000 kaart oli esialgu harjumatu neile, kes tavaliselt orienteeruvad 1:10 000 mõõtkavas kaardi järgi. “Kõik kohad jõuavad väga kiiresti kätte: hakkad jooksma ja juba oled üle läinud, punkt juba seljataga,” selgitas Mast.
Ka Raina Smill rääkis, et kaarti loed küll, aga tunnetust ei ole, millised on vahemaad maastikul. “Eks inimene harjub kõigega, aga see võtab pisut aega,” ütles Smill, kes enda sõnul võttis raja läbimist rahulikult ja käib orienteerumas rohkem seltskonna pärast.
Pere otsib punkte
Koos kuueaastaste kaksikute Mia ja Joosepiga rajalt tulnud Tanel Esta rääkis, et tegi lastega tiiru ära ja läheb nüüd ise orienteeruma.
“See on neile orien­teerumispisiku tekitamine,” ütles Esta. Lapsed veel kaar­ti lugeda ei oska, aga teavad juba paljusid märke – et kivi tähis on must ring, kaeve tähistatakse V tähega, kollane on lage ala ja valge mets ning sinine veekogu.
“Tavaliselt jookseme lühikest rada, aga täna tegime kilo­meetrise ringi,” rääkis isa Tanel. “Maastikul on lastel päris raske joosta, sest täiskasvanutele põlvekõrgune rohi ulatub neile nabani.”
Esta läks rajale, plaanides “võtta” kõik punktid. “Eks siis näe, kui palju aega kulub,” polnud tal päris kindlat plaani.
Protokollist selgus, et 17 punkti leidmiseks kulus tal 23,17 minutit. Orienteerumas oli peaaegu terve pere, ka Taneli abikaasa Ruth Esta, kes lõpetas naiste arvestuses kuuendana.
Orienteerujaid igas eas
Kärdla põhikooli 7. klassi tüdruk Siiri Talts (15), kes võistlemas käinud ka välis­maal, ütles, et erinevatel võistlustel suurt vahet ei ole. “Trenni tuleb teha, punktid on maas, siis tuleb joosta,” ütles ta.
Orienteerumas käib ta neli korda nädalas, lisaks nädalavahetustel.
“Õppimist ei sega, aga tantsutundi eriti enam ei jõua,” ütles Talts ja nentis, et ilmselt peab ta tantsimisest loobuma, sest orienteerumine on südamelähedasem.
Kuigi seekord polnud tegemist võistlusega ja Siiri Talts läbis punkte rahulikus tempos, oli tema tulemus naistestki parim.
Tiina Koit (35) Emmastest ütles, et käib orienteerumas nii tihti kui võimalik. “Hea meelega käiksin igal nädalal, aga ei õnnestu,” ütles ta.
Laukale tuli ta seepärast, et lähemal lihtsalt polnud seekord võimalust orienteeruda. Ka käis ta hiljuti siinkandis võistlustel ja rada meeldis: “Laukale olen sattunud harva, seega on tore seda kanti paremini tundma õppida.”
Koit ütles, et seekord õnnestus tal leida kõik kontroll­punktid ja kuna ta metsas tunneb end hästi, ei käigi ta niipalju võistlemas, kui lihtsalt jookseb mõnuga.
Kes korra orienteerumas hakanud käima, jääb selle spordiala juurde pikaks ajaks. Nii on Heini Koppel (70) orienteerunud juba aasta­kümneid ning alati kohal ka neljapäevakutel. Arvo- Jüri Rist (73) on orienteerumissporti harrastanud 40 aastat, samuti on pikka aega orienteerumisega tegelenud Valdor Smill (68).
Eestisse jõudis sportlik orienteerumine 1926. aastast ehk 90 aastat tagasi. Alates 1959. aastast ehk ligi 60 aastat peetakse Eesti meistrivõistlusi.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411