Reede, mai 12, 2017

Noored näitasid taset MMil

erakogu
Eelmisel nädalal Itaalias Rahvusvahelise koolispordi föderatsiooni MMil startinud Hiiumaa noored orienteerujad saavutasid tihedas konkurentsis keskmisest parema tulemuse.
Kolm Kärdla põhikooli õpilast, Helena Maripuu (15), Eliise Kesküla (13) ja Siiri Talts (14) osalesid aprilli lõpus koos treener Anu Sauega Rahvusvahelise koolispordiliidu orienteerumise maailma­meistrivõistlustel Sitsiilias, kus saavutasid seitsmenda koha.
Orienteerumise MMile võis iga riik välja panna igas võistlus­klassis ühe võistkonna viie võistlejaga. Hiiumaa tüdrukud võistlesid nooremate tüdrukute riikide koondises, kus osalesid 14 riigi võist­konnad. Eesti koondises oli lisaks kolmele Hiiumaa tüdrukule ka Leana-Jete Korb Värska klubist Beko ja Anita Laanejõe Võru orienteerumis­klubist.
Viiest võistlejast läksid võistkonna arvestusse kolme parema tulemused. Esimesel päeval 12 kontrollpunktiga 3,6 km pikkusel rajal läksid arvesse Taltsi, Laanejõe ja Kesküla tulemused. Teisel päeval oli raja pikkuseks 2,4 km ja leida tuli kaheksa kontrollpunkti. Arvestati Korbi, Laane­jõe ja Kesküla tulemust.
Tüdrukud mõtlesid üle
Treener Anu Saue rääkis, et võistluse ajal tüdrukud niiöelda mõtlesid üle. “Nad läksid pabinasse, sest tahtsid väga hästi ja kiiresti orienteeruda,” selgitas Saue. Omajagu raskeks osutus orienteerumine võõral kivisel-mägisel maastikul, kus kasvab läbimatu põõsastik. “Tüdrukud ei osanud kõiki neid asju korraga hinnata,” ütles treener.
Siiri Talts rääkis, et oleks võinud saavutada ka parema koha, aga neid vedas alt ebatäpne kaart. “Kõik meie tiimis mõtlesid üle,” kinnitas ta. Nii kaotasid nad mõlemad
Eliisega umbes paarkümmend minutit seepärast, et kaardil oli märgitud objekt, aga maastikul seda näha polnud, oli vaid tähis. “Võis ju olla vana kupitsakoht, mida enam näha polnud. Ehk tõlgendasime võõral maastikul midagi valesti, aga erineval ajal startides tegime mõlemad sama vea,” selgitas Talts.
Veel oli maastikul palju lahtisi kivikamakaid, mis jala all veerema kippusid. Seega oli võistlejatel ka hulk vigastusi, õnneks mitte Eesti võist­konnas. Harjumatu oli ka okkaline põõsastik, mis piiras vaatevälja ja millest oli targem mööda kui läbi minna.
Siiski on võistlejad naastes heatujulised, olgugi et häiris pidev bussis ootamine. Teised võistkonnad polnud täpsed ja sõites ühest kohast teise politsei saatel, pidid nad ootama neid võistkondi, kes pidevalt hilinesid. Ja kuigi  võistlusalas kohal pidi olema täpselt, sai sealgi oodata vahel ka kolm tundi oma stardijärjekorda.
Esikohal sõprus
Eliise Kesküla ütles, et talle jäi enim meelde sõbralik õhkkond: “Inimesed, ka kohalikud, korraldajad ja kaasvõistlejad olid väga sõbralikud.” Veel meeldisid talle pakutud kultuuri­programmid. Ühel õhtul tuli neil endil esitada oma maa tants ja katta laud oma riigi tavapäraste toitudega. Eestlased panid lauale teistele mekkimiseks Kalevi komme, kama ja kiluvõileibu.
Laudadel olid ka vastava riigi orienteerumiskaardid. Kesküla rääkis, et meie kaardi juures tekitas uudistajates imestust, mida tähistab sinine triibutus ehk soo. Selgus, et mujal maailmas on sood tavapäraselt kuivendatud.
Talts lisas, et tal endal oli üllatav vaadata pikka musta triipu Uus-Meremaa kaardil. Selgus, et see märkis paari­saja meetri kõrgust järsakut.
Hiidlaste pääs võistlusele sai teoks tänu eelmisel sügisel Eesti koolispordi liidu meistrivõistlustel saavutatud headele kohtadele.
Eestit esindas kaheksast võimalikust võistlusklassist seitsmes kokku 35 koolinoort ja seitse treenerit. Palermo lähistel orienteerusid võistu üle 800 õpilase 23 riigist.