Reede, mai 26, 2017
 

Kevadkülv hakkab ühele poole saama

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa taludes on kevadine teraviljakülv mõnel pool juba lõpetatud, mõnel pool jõutakse külviga ühele poole lähiajal.
Käina valla Kalda talu peremees Martin Vallikivi rääkis, et nemad lõpetasid külvi reedel, 19. mail. Tänavu külvati 30 hektarile otra ja 110 hektarile kaera. Veel rohetab 23 hektaril talirukis, mis talvitus hästi. “Kevadel küll külmetas ja võttis laigud peale, kuid õnneks läks,” oli Vallikivi rahul.
Õlikultuure tänavu kasvamas polegi. “Talv võttis ära – talirüpsi külv jäi hiljaks ja kevadeks oli must maa järgi,” selgitas Vallikivi.
Ka osa heinaseemet on juba maas, aga niipea kui vili tärkab, tehakse sellele heinaseemne allkülv. Külma kevadega peremees päris rahul pole, kuna rohukasv on aeglasem. Siiski tuleb hakata valmistuma silotegemiseks ja tehnika üle vaadata. “Eks nipet-­näpet ole kogu aeg teha!” kinnitas Vallikivi, et tööd ei lõpe.
Pühalepa valla maadel tegutseva OÜ Hiiumaa Agro omanik Sulev Matto ütles, et tal on külvatud suviotra 60 hektarile ja teist sama palju suvinisu. “Kevad oli väga hiline, kuid külvatud maad jäid ilusad,” oli Matto rahul. Talivilja kasvab tal 85 hektaril ja kõrgematel maadel talvitus see tänavu hästi. Praegu käivad ette­valmistused rapsikülviks ja uue rohumaa rajamiseks.
Pühalepa valla Andruse-Jürna talu perenaine Tiiu Alas ütles, et külvitööd said tehtud teisipäevaks. Suvivilja on neil kokku 13 hektari ringis: otra, kaera ja nisu. Heinaseemne allakülvi on tehtud umbes 6 hektaril, sama palju maad on kartuli all. Veel kasvatavad nad 0,18 hektaril söödajuurvilja ja oma perele on ka köögiviljamaa. Talivilja Andruse-Jürna talus ei kasvatata, sest teraviljale sobilikke maid napib ja karja söödana on külvikorras praegu suviviljad.
“Tänavune kevad on päris põllumehevaenulik,” ütles Alas. “Maikuu alguse külmad ja sellele järgnev põud ei soodusta taimede arengut ning rohi hakkab alles nüüd kasvama.”
Kuigi esimesed külvid juba tärkavad, on Pühalepa valla Toomas ja Johannes Remmel­koore Harju talu põldudel vilja­külv veel täies hoos. “Varem oli ka maa külm, ei sündinud külvata,” ütles noorperemees Johannes. Kaera on juba maas 40 hektaril. Eile külvasid nad otra 20 hektarile. Ülejäänud 60 hektarit Kärdla lähedal Soovälja põldudel läheb nisu alla. “Väiksemaid lappe on siin-seal veel külvata,” selgitas noorperemees. Mullu nad rapsi ei kasvatanud, aga tänavu katsetavad 30 hektaril.
Külvipinda on talul 240 hektari kanti ja seda ei jõuagi korraga vilja täis panna. Nii loodavad Remmelkoored kedagi appi palgata, et kevadkülv kiiresti lõpetada.
Rõõmu teeb, et 60 hektarit talirukist talvitus tänavusel imelikul talvel üllatavalt hästi. “Mõned üksikud augud on,” märkis Johannes.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411