Teisipäev, mai 16, 2017
 

Kaks preemiat provintsiteatrite päevadelt

Valdek Elmi
Hiidlased panid tänavu välja kolm etendust ning teenisid ühe laureaaditiitli ja kaks preemiat: parima naisosatäitja ja parima kõrvalosatäitja preemia.
Provintsiteatrite päevad Käina kultuurikeskuses tõid kahe päeva jooksul vaatamiseks 14 eriilmelist lavatükki, mis pakkusid nii äratundmisrõõmu kui üllatusi. Hiidlased panid välja kolm näite­mängu. Esimesena sai tuleristsed MTÜ EMSI näitetrupp, kes mängis “Pila-Peetri testa­menti”. Laupäeva õhtul jõudis järg Kärdla nukuteatri etenduseni “Polkovniku lesk” ja pühapäevast päeva alustas Kassari haridusseltsi näitetrupp looga “Malle ülestunnistused”.
Grand prix´d tänavu välja ei antud, küll aga neli laure­aaditiitlit. Need pälvisid näite­trupi EMSI lavalugu “Pila-Peetri testament”
(lavastaja Janno Elmi), Taritu tubateater teatritükiga “Rong” (lavastaja Helle
Kesküla), Saaremaa teater “Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola” (lavastaja Väino Uibo), Salme valla­teater “Kolm kanget” (lavastaja Maire Sillavee).
Parimaks naisnäitlejaks valiti Õie Laksberg EMSIst ja parimaks meesnäitlejaks Harald Tõru Taritu tubateatrist. Parima kõrval­osatäitja preemia sai Mati Lepna rollisoorituste eest tükkides “Polkovniku lesk” ja “Pila-Peetri testa­ment” .
Eripreemiad pälvisid Selja lauluseltsingu muusikaline lavatükk “Kuidas Kaera-Jaan laulupeole sai” ja teatri TRET monoetendus “Tsaar Saltaan”.
EMSI taas laval
Emmaste kandi teatritrupp EMSI pole tükk aega rahvale midagi pakkunud, nüüd siis olid nad taas laval. Tõsi küll, osa tegelasi on mänginud ka Kärdla Naaditeatri etendustes. Näitlejad ise selgitasid, et seekord ongi tegu projektipõhise ettevõtmisega ja neile meeldib lihtsalt teatrit teha.
Janno Elmi, kes ei tahtnud lavastajakuulsust ainuüksi endale võtta, ütles, et koos Piret Põlluga istusid nad maha ja vaatasid, kuidas seda lugu lavale seada.
“Eks see sündis ühiste pingutuste viljana – meil on piisavalt andekad näitlejad, kellel oma nägemus ja ideed,” ütles Elmi.
Proove tegid nad alates jõuludest ja Käinas oli esietendus. Muusika valis tükile Kristjan Arunurm, kes samuti näidendile pilgu peale viskas ja ideid andis.
Maret Mälki osatäitja Õie Laksberg ise ütles, et on kui lavale sündinud. “See on sama tunne, kui panen selga rahvariided ja tunnen, et see on minu koht,” rääkis ta. “Õiget rollitunnetust ma enne ei saagi, kui panen selga vastava kostüümi.”
Samas tuli seekordne, Peetri ahne õe roll raskelt – Õie ise ütles, et see on vastand tema enda iseloomule.
Kooliõpetajat ja külanaist mänginud Piret Põllu rääkis, et nad valmistusid Provintsiteatrite päevadeks, kuid tükk on valmis ja ilmselt näevad suve jooksul seda kõik soovijad.
“Lavale pole mind tarvis sundida, lähen mitte hea, vaid väga hea meelega,” ütles Põllu. Ka näidend meeldis talle – kuigi ammu kirjutatud, on käsitletud probleemid samad, mis tänapäevalgi.
“Näidendis mängimine on puhas nauding,” ütles ka Mari-Liis Leivalt, kes kehastab kohtukirjutajat ja külanaist. “Tunnen end laval hästi ja mida “kreisim” roll, seda parem,” ütles Leivalt, kes oma esimeses etenduses mängis tuvi, kelle tekst oli vaid “kulu-kulu”.
Žürii hinnang
Laureaaditiitleid ja preemiaid jagas žürii koosseisus Maret Oomer, Jaanus Kõrv, Juhan Lehepuu ja Helle Kaljusaar.
“Iga lavalugu andis midagi uut, pani omamoodi mõtlema, kokkuvõttes oli tase üllatavalt kõrge,” ütles Jaanus Kõrv päevade lõpetamisel.
Ka Maret Oomer tõdes, et harrastajate teatritegemine on läinud kõvasti tõusuteed: “Mul on siiralt hea meel, et palju oli häid osatäitjaid, huvitav oli vaadata, milliseid lugusid mängitakse ja väga meeldis repertuaarivalik.”
Ta tõi näiteks teatri Tungal lavaloo “Vandekohus”, mida on kutseliselgi teatril raske mängida, samuti saarlaste “Kolm kanget”, milles raske teema hästi välja mängitud.
Veel meeldis Oomerile tõeline Eesti laulumäng “Kuidas Kaera-Jaan laulupeole sai” ja murdes mängitud lood nagu Kassari haridusseltsi “Malle ülestunnistused”. Ta kiitis ka EMSI lavastuse “Pila-Peetri testament” ühtlast truppi ja huvitavat lahendust.
Provintsiteatrite päevi peeti varem ainult Saaremaal, viimastel aastatel on see rännanud mööda maakondi nii Läänemaal, Pärnumaal kui Hiiumaal.
Hiidlased andsid kuuendat korda toimunud ettevõtmise korraldamise au üle Pärnumaale, kus järgmisel aastal toimuvad seitsmendad Provintsiteatrite päevad.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411