Teisipäev, mai 9, 2017
 

Jausa külaseltsi esimesed talgud

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Vastloodud Jausa külaselts pidas maha oma esimesed talgud ja heiskas värskesse lipumasti Eesti riigilt kingituseks saadud vimpli ehk viira.
Teeme Ära talgute koordinaator Ester Tammis see­vastu rõõmustas, et tänavu löödi Hiiumaal talgute rekord: 39 talgukohta ja 810 talgulist. Väga paljudes kohtades toimusid talgud mitmendat korda, aga oli ka suur hulk päris uusi talgupaiku.
Kuigi talgute registreerimisel Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ei rõhutatud, oli paljudes kohtades talgupäev korraldatud, mõeldes riigi lähenevale juubelile.
Värske selts ja uus mast
Nii heiskas Jausa külaseltsi talgutel seltsi juhatuse liige Jüri Preobraženski laupäeva keskpäeval mastivimpli Jausa bussipeatuse kõrvale värskelt püsti aetud lipumasti. Masti tõid Jüri ja Joel Preobraženski omaenda metsast, viimase lihvi andis sellele Avo Vähejaus.
Koos leiti, et viira on mõnus masti tõmmata, sest lippu peab igal õhtul langetama ja hommikul heiskama, aga viir võib lehvida ööpäevaringselt. Lipupäevadel see lippu siiski ei asenda.
Jausa külaseltsi juhatuse liige Raivo Mölder rääkis, et uhke tunne on. “Talgud ja lipumasti püstitamine on küla­seltsi esimesed sammud,” ütles Mölder. “Ja vimpli lehvimine annab tunnistust, et Eesti vabariik on ka meie külas, et siin on hea elada ja isegi seltsielu hakkab nüüd edenema.”
Talgupäeval korrastati Jausa küla teeääri ja võeti maha puid põldudevahelise otsetee äärest. “See oli küla­rahva soov, sest see tee on lühem, kui tahad küla teise otsa minna,” selgitas talgujuht.
Mudaste lautrikoha talgud
Sõna otseses mõttes kõige raskema töö olid võtnud ette Mudaste lautrikoha juurde kogunenud ümbruskonna külade talgulised. Nemad hakkasid vette sikutama
12 meetri pikkust betoon­alusel silda. Kaks kraanat tõstsid kai treilerautole ja see tõi silla juba sügisel kohale. Nüüd talgute käigus sai see puitosale värske värvi­kihi ja suurte masinate abiga sikutati see paika.
Silla külge on kavas panna ujuvkai kohalike harrastus­kalurite paatide jaoks. Talgu­juht Eduard Riisna kinnitas, et kalamehi siinkandis jätkub: “Vahel pole kuhugi võrkugi sisse panna, aga püütakse kõike, mis liigub ja võrku jääb.”
Tänavu loodetakse osta veel üks ujuvkai, seda kalandus­piirkondade toetuse abil. Plastalusel ujuvkai võetakse talveks veest välja. Kui see aga vees on, saavad seda oma paatide hoidmiseks kasutada Meelste laheseltsi liikmed. Riisna ütles, et kümmekond paati mahub vabalt uue kai äärde.
Mullu püstitasid seltsi liikmed lautrikohale lipumasti ja tänavu tõmbasid masti Eesti Vabariigi vimpli, mis jääbki merel käivatele kaluritele suunda näitama. Lisaks on lautrikoht ka külaelanike kokkusaamise koht, kus peetakse külade päevi ja ka muinas­tulede ööl põleb selles rannas lõke.
Kirikuaiast maailmaparandamise talguteni
Haridusseltsi Edu juhatuse esimehe Agu Kohari eest­vedamisel tehti varisemisohus Puski kiriku juures päästetöid ja korrastati ümbrust. Kuriste küla­rahvas korrastas Kuriste kiriku ümbrust ja  Kassari rahvas Kassari kabeliaeda.
Uue katuse sai Putkaste bussiootekoht, võsast puhtaks nii mõnedki teeääred ja käidavad kohad üle Hiiumaa. Korrastati nii Kõpu rahvamaja kui Kõpu kooli ümbrust, Sinima ja Sõru bussipeatusi. Noortekeskuse külastajad ja töötajad korrastasid nii Kärdla kui Emmaste noorte­maja ümbrust.
Talgulisi jätkus ka laidudele. Hanikatsi heakorratalgute juhi Helve Laasiku eestvedamisel oli kohal 13 inimest, kes puhastasid puisniidud kändudest, noorendasid õuna­puid, tegid korda maja ja matkarajad. “Rebaseid on palju, mistõttu väheneb lindude hulk ja tänavu on vähe kosklapesi,” nentis Laasik.
Saarnaki laiu kevadistel talgutel on eestvedajaks juba aastaid Kadri Pulk. Ka Saarnakil tõmmati kohe kohale jõudes sini-must-valge vimpel kaevukoogu otsa. Lisaks ranna ja majade koristus­töödele toimuvad seal igal kevadel ka nn Maailmaparandamise talgud.
Kümnes Teeme Ära! talgu­päev peeti nagu ikka, mai esimesel laupäeval ning iga kogukond sai ise otsustada oma talgutööd ja tegemised.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411