Reede, mai 12, 2017
 

“Hiiu luule raamat” maalib Hiiumaad värssides

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
1. mail Kärdla päeva tähistanud kontserdi lõpetuseks esitleti Kärdla kultuuri ja vaba aja keskuses uut raamatut, mis koondab Hiiumaad puudutanud või Hiiumaast inspireeritud luulet.
“Hiiu luule raamat” sisaldab 56 autori mitmest sajandist pärit loomingut, mille keskpunktiks Hiiumaa. Ees­sõnas on öeldud, et kitsamalt vaadates joonistuvad välja luuletajate lemmikkohad ja -motiivid. Enim luuletusi on muidugi Hiiu saarest, kuid konkreetsetest paikadest on inspireerivaimad Kassari, Ristna, Reigi ja Kärdla.
Hiidlase tüpaaž joonistub välja üpris traditsioonilisena – lihtne, jõuline, töökas, omamoodi huumorisoonega kalur või meremees oli mitme autori arvates lüürikasse valamist väärt.
Muidugi on ka teistlaadi inimesekujutamist ja konkreetsete isikutega seotud luuletusi. Kaks nime, Lepa Anna ja Paul Kamm, on siin juhtpositsioonidel.
Isiklikud ja südamlikud on loomeinimeste üksteisele pühendatud värsid, näiteks need, milles Ott Arder kirjutas Ave Alavainust või Ellen Niit Paul-Eerik Rummost ning Viiu Härmist. Siinkohal näide viimasest: Hiiumaa/ pole riiumaa/ ta on hoopis Pauli ja Viiu maa/ ja lisaks ka Tiiu-Liisa maa/ ning säina, silgu ja kiisa maa. (Ellen Niit 1996)
“Selle raamatu koostamine pakkus väga palju avastamisrõõmu,” ütleb Tiiu Heldema, kes töötab Kärdla põhikoolis ja Hiiumaa gümnaasiumis emakeele ja kirjanduse õpetajana. “Leidsin järjest uusi ja uusi huvitavaid luuletusi ning loojaid; seoseid, mille peale poleks varem osanud tulla. Isiklik kirjavahetus ning telefonikõned on minu jaoks hindamatu väärtusega. Tänan südamest kõiki autoreid, kes olid nõus oma loomingut ja elulugusid teistega jagama.”
Autorid on esitatud tähestikulises järjekorras, igaühe loomingut esindab üks kuni neli luuletust ning oma koht on kirjutaja eluloo, tegevuse ja saarega seotuse leheküljepikkusel lühikokkuvõttel.
Raamatu maht on 256 lehekülge ja selle kirjastas MTÜ Hiiu Öko. Lisaks luuletekstidele on raamatus ka hulgaliselt originaalillustratsioone, mille autoriks Eesti Draamateatri hiidlasest peakunstnik Riina Degtjarenko.
MTÜ Hiiu Öko, mille juhatuse liikmed Aivar Viidik ja Jane Sinijärv, on varem ilmutanud neli raamatut. Need on keeleteadlase Paul Kokla koostatud “Hiiu sõnaraamat”, Järvi Lipasti (Kokla) koostatud “Hiiu keele raamand”, Andrus Roosa koostatud “Hiidlase vähene naljaraamand” ning Vaapo Vaheri ja Aivar Viidiku koostatud raamat Elmar Vragerist “Ma tule kuju. Tundmatu Vrager”.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411