Reede, mai 26, 2017
 

Elmo Viigipuu sai teenetemedali

Lembit Vainumäe
Hiiumaa kogujate seltsi juhatuse liige Elmo Viigipuu, kes marke kogunud pool sajandit, sai 20. mail kätte Eesti muinsuskaitse seltsi teenetemedali.
Medali omistamine Hiiumaa sideajaloo uurimise eest tehti teatavaks juba muinsuskaitse­kuu alguses, aprilli kesk­paigas, kuid siis polnud Elmo Viigipuul aega seda Tallinnasse vastu võtma minna. Nüüd, muinsuskaitsekuu lõpusirgel andis Hiiumaa muinsuskaitse seltsi esimees Dan Lukas auraha talle Hiiumaal üle.
“Elmo Viigipuu on elupõline sidetöötaja, kollektsionäär ja postiajaloo uurija. Tema sulest ilmuvad ajakirjanduses regulaarselt filateeliateemalised kirjutised. Tänu tema pikaajalisele uurimistööle on uuritud ja kirja pandud Hiiumaa posti- ja telefoniside lugu, põhjalik artikkel sideajaloost sisaldub 2015. aastal valminud kogu­teoses Hiiumaa,” märgiti medali omistamise taotluses.
Elmo Viigipuu oli 1979. aastal Karusel asutatud ja hiljem Haapsalus tegutsenud Läänemaa sidemuuseumi aktiivne kaastööline. Ta on Hiiumaa kogujate seltsi juhatuse liige, Eesti genealoogia seltsi Hiiumaa osakonna asutajaliige. Muinsuskaitseliikumisest võtab osa alates 1987. aastast, kui Hiiumaal asutati muinsuskaitse klubi, osaleb aktiivselt Hiiumaa muinsuskaitse seltsi tegevuses. Seltsi toimetistes on avaldatud Elmo Viigipuu artikkel “Mihkel Haavamäe 100”, mis annab ülevaate Hiiumaa-teemaliste postkaartide koguja elust ja näitustest.
“Muinsuskaitse hoogtööpäevakutel ma käinud ei ole, kuid vanade piltide ja konverentsidega olen seotud olnud küll,” ütles Viigipuu, oletades, et kindlasti oli üks, mille eest tunnustus tuli, Hiiu kogujate seltsi tegevus. “Eks kollektsionäärid säilitavad ühte ja teist, mis muidu häviks ja küllap seegi on muinsuskaitsealane tegevus.”
“Kogu Hiiumaal elatud aja olen puutunud kokku siinse sideajalooga, see jälle on omakorda seotud postiajaloo ja filateeliaga,” lisas ta.
Viigipuu, kes haldab veebis Eesti filateeliauudiseid, märkis, et aeg läheb kiiesti: näiteks Eesti filatelistide meililist on juba 20aastane.
Tänapäevast ja kogumisest rääkides lisas ta, et loomulikult enamik asju ei säili, muidu upuksime rämpsu sisse ära. Kollektsionääride puhul aga on väljakutse anda oma objektidekogumile uus tähendus kollektsiooni näol. Ta tõi näite, et vanade fotode puhul ei pea taustade uurimine piirduma üksnes sellega, millal pilt tehtud, vaid huvitav on ka see, keda pildil kujutatud ja millega seoses teda pildistati.
“Igal juhul on kollektsioneerimine üks tore hobi, mille kaudu maailma mõtestada. Enamasti toob kogumine kaasa süveneva huvi, teadmiste kogumise ja teadmiste ning seoste lisandumise,” rääkis Viigipuu, kes markide kogumist alustas koolipoisina, nüüdseks juba pool sajandit tagasi. “Sel ajal oli marke hõlpsasti saada, kui Haapsalus sai käidud, siis ikka ostsid.”
Viigipuu ei ole kokku lugenud ei oma marke ega näitusi, aga ehk annab mingit aimu see, et sel ainsal aastal kui ta harrastas markide hulgi­vahetust, käis tema käest läbi paarkümmend tuhat marki. Hulgivahetus tähendab, et marke vahetatakse ümbrikutäite kaupa, ühes ümbrikus paarsada marki. Ja esimene näitus on ka meeles – see oli 1975. aastal üleval Haapsalu uue kultuurimaja avamisel.
Lisaks Eesti markidele kogub Viigipuu Läänemaa, sh ka tollal Läänemaa alla kuulunud Hiiumaa postiajalugu, aga ka Eesti uuemat postiajalugu ehk Eesti posti taassündi, lisaks Läänemaa, sh Hiiumaa vaatekaarte. “Kribu-krabu on muudki,” ei loe ta kõiki kogusid üles.
Elmo Viigipuu kolmest lapsest kaks, Rain ja Riin on samuti kogumispisiku külge saanud – mõlema kogumis­objektiks on margid, vaid Raulil on muud huvid. Ja kollektsioneerimine võib aastateks kõrvalegi jääda, kui on muud tegemist – vaja õppida või lapsi kasvatada – aga aegade muutudes taas palju tähelepanu saada. “Mina igatahes kulutan filateeliale palju aega,” kinnitab Elmo Viigipuu.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411