Teisipäev, mai 23, 2017
 

Eesti eesistumine toodi noortele lähemale

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Riigikantselei EL sekretariaadi pressi­nõunik Triin Oppi ja välisministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Tiina Maiberg käisid kõikidele Hiiumaa koolide vanemate klasside õpilastele rääkimas, mida tähendab Euroopa Liit ja tänavune Eesti eesistumine.
Eesti on tänavu teisel poolaastal esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja rollis. “See on Eesti jaoks juubelivääriline ülesanne,” ütles Triin Oppi. Ette­valmistusi eesistumise läbiviimiseks koordineerib riigikantselei ning need on juba alanud – ringkäik koolides oli osa sellest protsessist.
Käina koolis kohtusid Oppi ja Maiberg 8. ja 9. klassi õpilastega. Nad uurisid, mida õpilased teavad Euroopa Liidust. Loetelu sai selline: Brexit, reisimine viisavabalt, noorteprojektid eri riikide vahel. Oppi lisas, et mujal koolides on noored märksõnadena pakkunud veel pagulasteemat, terrorismi ja julgeolekut. “See oleneb sellest, millest kodus räägitakse või mis on uudistest kõrva jäänud,” lisas Oppi.
Hiiu Lehele ütles Oppi, et noortele püütakse Euroopa Liidust rääkida võimalikult lihtsalt, kahjuks on noored tagasihoidlikud ega julge küsida. Kuulajad on ka olenevalt east erinevad: nooremates klassides pole veel Euroopa Liidu teemasid käsitletud ning enamasti kuulavad siis õpilased huviga ja saavad esmased teadmised. Vanemate klasside õpilastel seevastu on teadmised olemas ja nad oskavad ka juurde küsida.
Raha tuleb tagasi
Eesti Euroopa Liidu Nõu­kogu eesistumise juhtmõteteks on avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopa, turvaline ja kaitstud Euroopa, digitaalne Euroopa ja andmete vaba liikumine ning kaasav ja kestlik Euroopa.
Euroopa Liidu eesistu­mine läheb Eestile maksma 75 miljonit eurot nelja aasta jooksul. Samas, uuringud näitavad, et see raha tuleb tagasi nii Eesti majandusse kui Eesti inimestele.
Nii näiteks hakkavad eesistumise ajal toimuma Eestis paljud suured kokkusaamised, olulised nõupidamised. “Seega saabub meile palju külalisi, see omakorda aga elavdab transporti, toitlustus- ja majutusasutuste käivet,” selgitas Oppi.
Samuti tehakse korda paljud infrastruktuurid nagu teed ja Tallinna lennujaam, mida Eesti kasutab ka edaspidi.
“Oluline on ka see, et eesistumisega oleme maailmapildis, Eestiga suheldakse rohkem ja see toob tuntuse,” kinnitas ta. “Eesti maine on hea, meid tuntakse digi­kuvandi, aga ka usaldus­väärsuse tõttu, sest meie peale saab kindel olla, noortele aga on see hea võimalus minna teise riiki õppima või tööle.”
Näha suurt pilti
“Tagasi kooli” Euroopa nädalal anti üle Eesti 50 külalistundi umbes 1000 õpilasele. Tiina Maiberg ütles, et sellised koolitunnid on hea võimalus anda õpilastele edasi oma kogemusi ja teadmisi Euroopa Liidust.
“On ju Euroopa Liit osa meie kõigi igapäevaelust, aga me ei märka seda,” ütles Maiberg. Noortele tõi ta näiteks Erasmus programmid, mis võimaldavad noortel maailma näha. “Tore, kui saades tuttavaks teiste kultuuridega, noored selle tarkuse koju kaasa toovad,” lisas ta. “Kui inimestel on võimalik näha ja suhelda teistest kultuuridest inimestega, siis nad avastavad ka ennast.”
Käina kooli 9. klassi õpilane Anna-Maria Mustkivi ütles, et temale jäi kuuldust meelde, mida tähendab Eesti eesistumine EL Nõukogus. “Huvitav on teada, mis meie riigis toimub ja mida rohkem sellest räägitakse, seda arusaadavamaks muutub teema ja seda rohkem tekib huvi teema vastu,” lisas ta.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411