Reede, mai 5, 2017
 

Betoon tuuakse veel mandrilt

Kevaditi hoogustub ehitustegevus ning mandri ja Hiiumaa vahel reisijad märkavad laeval pöörlevate tünnidega betooni­autosid.
OÜ Faasion juhatuse esimees Tanel Malk ütles, et selle aasta nelja kuuga on nende ette­võte Hiiumaale tarninud juba 150 kuupmeetrit betooni. See teeb kokku paarkümmend autotäit. Kui palju betoonikoormaid aastas Väinamerel liigub, ei oska ta aga öelda.
“Eks oleneb palju aastast ja kuust. Täpne statistika minul puudub, kuna kindlasti ei tule kõik betoon Hiiumaale läbi Faasioni,” rääkis Malk. Ta tõi näiteks eelmise aasta Sõru sadama ehituse, kus kasutati arvestatavas mahus betooni ja kus ehitaja tarnis seda ise.
Faasionil on koostöö­kokku­lepe aktsiaseltsiga Rudus ja betooni tuuakse nende tehasest, mis asub Lagedil, Tallinna lähistel. Betooni kasutatakse Hiiumaal valdavalt hoonete vundamentide ja põrandate valamiseks. Samuti on kaide ja teiste sadamarajatiste ehitamisel.
Teadaolevalt täisbetoonist hooneid Hiiumaal eriti ei tehta, samuti puuduvad siin suured maanteeviaduktid, kuhu mujal Eestis tarnitakse väga suurtes kogustes betooni.
Kuna betoon on materjal, mis seistes kivistuma kipub ja kasutus­kõlbmatuks muutub, on saarelisus riskiteguriks siingi. “Ikka on juhtunud olukordi, kus parvlaev ilmastikust, veetasemest või muust takistusest tingituna pole väljunud ja see info on meieni jõudnud liialt hilja, mis tähendab, et autod betooniga on juba teel tehasest Rohuküla poole,” selgitas Malk.
Üldjuhul on need olukorrad kuidagi lahendatud, kuid mullu sügisel, kui Hiiumaal oli töös kaks suurt objekti ning betooniveo graafik väga tihe, lisaks Harilaid liinil ja veetase meres pikalt madal, tuli mõned koormad betooni ka otse prügimäele saata.
“Autos ei saa seda kaupa lõpmatuseni hoida,” rääkis ettevõtja. Ta avaldas lootust, et uued parvlaevad leevendavad ka neid pingeid, mis  tekkisid ehitus­materjalide veol saarele.
Kui keegi tahab Hiiumaal enda ehitusobjektile betooni tellida, soovitas Tanel Malk pöörduda OÜ Faasioni projekti­müügi osakonda ja oma vajadustest teada anda. Hea oleks teada vajamineva betooni marki, kogust. “Siis saab kokku leppida kuupäevad ja muud tarne üksikasjad, meie organiseerime siis logistika, sealhulgas laevapiletid,” lisas Malk.
Lõpetuseks märkis Faasioni omanik, et juba lähitulevikus võib seda ehitusmaterjali ka saarelt saada. Faasion on sõlminud eelkokkuleppe OÜga Hiiu Betoon, et nende tehase valmimisel saaks suuremate objektide varustamiseks kasutada ka nende peagi Palukülas valmiva betoonitehase toodangut.
“See tähendab, et ei ole vajadust Hiiumaale transportida korraga väga palju tehnikat betooni vedamiseks ja pumpamiseks,” lisas Tanel Malk.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411