Reede, aprill 21, 2017
 

Treener Siiri Sülla: Võrkpalliga kokku kasvanud

Harda Roosna | Hiiu Leht
Eile tähistas oma juubeli­sünnipäeva võrkpallitreener Siiri Sülla, kelle elus on tähtsal kohal ta õpilased ja võrkpall.
Kuuenda kategooria võrkpalli­treener Siiri Sülla, kes noori võrkpallureid treeninud 37 aastat, tunnistab, et mõtet mõni uus eriala omandada pole talle pähe tulnudki.
“Kui sa ühte asja ikka läbi ja lõhki tunned, siis teed seda südamega ja hea meelega,” ütleb Sülla.
Varem mõtles ta, et õpetajaks küll ei hakka, kuna see on liialt raske amet, aga nüüd tunneb end  kehalise kasvatuse tunde andes päris hästi. Palade koolis alustas ta tööd treenerina eelmisel õppeaastal, tänavu annab ka vanema kooliastme kehalise kasvatuse tunde. Lisaks saavad valla inimesed igal reedel peale tööd koos lastega tema käe all sportida.
“Mina iseloomustan Siirit väga toreda ja muheda kolleegina, kes võtab oma tööd ja eriala südamega,” kiidab Palade kooli direktor Antti Leigri.
Üks kahest sambast
Pikki aastaid Siiriga koos töötanud kergejõustikutreener Toivo Pruul ütleb, et Siiri on üks kahest sambast, kellele toetub Hiiumaa tüdrukute ja naiste võrkpall.
“Töökaaslasena on ta aus, teadlik, ala armastav ja tal on oskus anda aus hinnang sinu tööle,” lisab Pruul.
Toivo Pruul toob esile ka selle, et Siiri Sülla oli aastaid tegevmängija Eesti meistrisarjas ning treeneri ja võistluste organisaatorina väljaspool maakonda ehk tuntumgi kui kodus.
“Siiri Sülla viis koos Ene Männiga Hiiumaa naiste võrkpalli Eesti kaardile ja järgmise põlvkonna jaoks on latt kõrgele seatud,” kinnitab Pruul.
Siiri kunagine õpilane Kadi Kiiver meenutab, et tutvus sai alguse lapsepõlves, mil ta tema käe all võrkpalli harjutas.
“Kohtusime igal tööpäeva õhtul Polgu võimlas, kus treeningutele ei võinud iial hiljaks jääda,” meenutas ta. “Siiri oli treenerina nõudlik ja oskas märgata noore võrkpalluri eeldusi ja puudusi. Viimaste tasakaalustamiseks tuli pingutada andekamatest enam. Mäss aga lõppes võistluste ajal kõrvaltvaataja rolliga varumängijate pingil.”
Teist korda viis saatus nad lähemalt kokku 2011. aastal, mil toonane Hiiu maavalitsuse spordinõunik Ene Mänd pakkus Siirile, et Kadi võiks olla Hiiumaa võrkpalliturniiri
55. aastapäeva raamatu koostaja.
“Tundus, et mida paremini ma end turniiri läbiviimise asjaoludega kurssi viisin, seda enam ta mind aktsepteeris,” meenutab Kiiver.
Juubilari iseloomustamiseks ütleb ta, et Siiri ei andesta kergelt, aga lepib asjaoluga, et osad inimesed lihtsalt on sellised nagu on ja see ei ole tema probleem. Ka otsib ta alati olukordadele lahendust ja kui jääb hätta, siis küsib abi.
“Ta on inimene, kes uksest välja saadetuna tuleb aknast tagasi ja kui teda ka siis tõrjutakse, otsib ta uue ukse – imetlen teda selle oskuse pärast,” ütleb endine õpilane.
Pallimurult ülikooli
Siiri Sülla on teist põlve hiidlane ja kooliteed alustas Kärdlas. Ta ise meenutab, kuidas kooliajal sai õues pimedani palli mängitud: “Ei olnud tarvis ei saali ega korralikku võrku – pall oli lastel õhus kogu aja!”
Au sees olid ka muud spordi­alad ja mängud keksust rahvaste­palli ja tenniseni. Siiri käis algul sportvõimlemise treeningutel, hiljem tuli võrkpall, mida sai harjutatud vana koolimaja saalis palli vastu plekkahju loopides. Veoauto lahtises kastis sai käidud Käinas uues võimlas palli mängimas. Siiri õppis ka muusikakoolis akordioni ja kõigeks jätkus aega.
Pärast Kärdla keskkooli lõpetamist asus ta õppima Tartu riikliku ülikooli kehakultuuriteaduskonda, mille lõpetas 1979. aastal. Sülla suunati tööle Kärdlasse, kuhu ise tahtiski tulla. Tema töökohaks sai Hiiumaa laste ja noorte spordikool, kus ta töötas võrkpallitreenerina möödunud aastani. Tõsi küll, asutuse nimed on vahetunud, kuid Siiri Sülla treeningutelt on sirgunud mitu põlvkonda naisvõrkpallureid.
“Saadab ema lapse kodust ära, tädi on saalis juba ootamas, ise rõõmus, et huvilisi lisandub,” räägib Sülla, et kui laps on trennis, on lapse­vanematel teadmine, et ta tegeleb kindlas kohas millegi kasulikuga.
Treeneritöö on tema sõnul mõnus, aga minnes väiksemate lastega mandrile võistlustele, tuli öö läbi olla ka emme või kasvataja eest.
“Samas peab lapsi kohe algul laskma võistlustele, sest siis ta õpib ja saab ka need kogemused,” selgitab Sülla.
Treener ütleb, et tal on kõikide oma õpilaste üle hea meel ning need, kes koos trennis käinud ja võrku mänginud, jäävad sõpradeks aastateks.
Ka Siiril endal on palju sõpru – üks neist, Ülle Vann ütleb, et Siiri on tore kambajõmm, kellega palju koos võistlustel käidud, aga ka koos aega veedetud.
Ülle meenutab ka Siiri 40. sünnipäeva, kui ta tuli raskelt operatsioonilt: “Me kõik ootasime ja muretsesime tema pärast – tore, et ta ilusti taastus ja on ikka meiega!”
Suurturniiri korraldaja
Suur vabatahtlik töö on Siiri Sülla jaoks Hiiumaa võrkpalliklubi eestvedamine ja Hiiumaa võrkpalliturniiri korraldamine. Tänavu saab osalejaterohke rahvaturniir korraldajaga samavanuseks – 60 korda täis! Augusti algul toimuvale turniirile eelneb aasta tööd ja projektide kirjutamist, aga Siiri Sülla meelest on see vahva, sest see võrkpallipidu peab kestma.
“On ju meie turniir ainuke, kus mängivad täisvõist­konnad, teistel turniiridel on juba kas vähendatud või segavõistkonnad. Ja nii kaua kuni võistlejad soovivad, tuleb turniiri korraldada,” kinnitab Sülla.
60 lihtsalt number
Esmakordselt osaleb Siiri Sülla tänavu olümpiamängudel. Maikuus peetavad Palade ja Suuremõisa kooliolümpiamängud on koolirahvast ühendav ja arendav spordipidu, mis järgib nii oma vaimsuse, sisu kui ka rituaalide poolest olümpiaharta põhimõtteid.
Vaba aja veedab juubilar Viskoosa maamajas, kus on aed ja põllulapp, kasvab kartul ja porgand ning  tööd on täpselt nii palju, kui ta teha soovib. Ja enamgi veel.
Veel meeldib Siirile lugeda raamatuid, kust midagi uut ikka teada saab ja kududa, põhiliselt sokke.
“Ma olen õnnelik inimene, puudust ei tunne millestki ja 60 on lihtsalt number!” võtab Siiri Sülla sünnipäevanumbri ühte lausesse kokku.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411