Teisipäev, aprill 25, 2017
 

Tervisekeskus võib siiski teoks saada

Eelmisel neljapäeval kogunes Kärdlas ümarlaud, et arutada Hiiumaal osutatavate meditsiiniteenuste tulevikku, mis sisuliselt tähendab, et haigla sihtasutus läheb üle PERHile ja esialgu ärajäänud tervisekeskus tuleb siiski.
Ümarlaua kokku kutsunud ja seda juhtinud Hiiu maa­vanem Riho Rahuoja sõnastas veel ühe kohtumise eesmärgi – parandada tervis­hoiuvaldkonnaga seotud inimeste koostööd Hiiumaal. “Sooviksime, et Hiiumaal kasutataks ära kõik võimalused, mida riiklike investeeringutega pakutakse,” nimetas maavanem teise eesmärgi.
Hiiumaa haiglat ootavad muudatused. Sotsiaal­ministeeriumis on käsil uue sihtasutuse loomine, millega Hiiumaa haiglast saab PERHi tütarhaigla, mis on iseseisev juriidiline isik ja millel on oma leping haigekassaga.
Hiiumaa haiglal koos
PERHiga, mis oma võrgustiku kaudu siinset statsionaarset meditsiini korraldamas, on valminud kontseptsioon haigla jätkusuutlikkusest. Esmatasandi tervisekeskuse loomine praeguse haigla ja perearstide koostöös, on osa sellest plaanist.
Sotsiaalministeeriumi tervise­süsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel tõi esile, et piirkondade meditsiiniprobleemid on sarnased: kasvav personali­puudus, piiratud teenustevalik esmatasandil ja ebaühtlane kvaliteet.
“Teenustepõhine rahastamine ei ole mõttekas ja paneb kahtluse alla maakonnahaiglate võimekuse,” lausus Koppel. Ta viitas, et sotsiaalministeerium näeb tervisekeskuses töötavale perearstile motivatsioonina tulevikus ette oluliselt suurema baasraha kui eraldi töötavale perearstile.
Tervisekeskus ikkagi tuleb
Eelmisel sügisel kinnitas valitsus esmatasandi tervise­keskuste rajamise kava 59 projekti ning esimesed 15 tervisekeskust peaksid tööd alustama juba 2018. aastal. Selle programmi kaudu oleks saarele võimalik saada kuni 925 000 eurot investeeringuid, millest kolmveerandi moodustab Euroopa Liidu abi.
Hiiumaalt programmi esialgu taotlust ei esitatud. Põhjuseks, et Kärdla Pere­arstikeskus ei soovinud tervise­keskuse loomises osaleda. Nüüd on asi muutumas. Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm ja perearstide seisukohti esitanud Meeli Paesüld  märkisid, et kuigi investeeringu maht on suur ja esialgu ei olegi veel päris selge, kuidas seda ligemale miljonit eurot kulutada, püütakse siiski jõuda selleni, et investeering Hiiumaa meditsiini saaks teoks ja kohapealse meditsiini jätkusuutlikkus seeläbi paraneks.
Pille Saar terviseameti esma­tasandi tervishoiu osakonnast ütles, et perearstide keskmine vanus Eestis kahjuks järjest kasvab. Seni ei ole ükski noor peremeditsiini residentuuri tulnud noor arst valmis olnud Hiiumaale tulema. Positiivseks nimetas ta, et üldiselt perearsti­kutse prestiiž arstiks õppivate noorte hulgas kasvab ja välis­maale minnakse praegu vähe.
Saar tõi esile huvitava tendentsi, et perearstinimistu keskmine ja mediaansuurus Harjumaal väheneb, mujal Eestis, sh ka Hiiumaal suureneb. Siiski viitavad Hiiumaa perearstinimistud maakonna elanike arvu vähenemisele. Nii oli 2013. aastal Hiiumaal perearstide nimistutes 8394 kindlustatut ja 800 kindlustamata inimest, 2017. aastal olid need numbrid vastavalt 7962 ja 600. Siit saab tuge arvamus, et saare püsi­elanike arv ei ületa enam 8500 inimest.
PERH võtab haigla üle
Põhja-Eesti Regionaalhaigla haiglavõrgu juht ja Hiiumaa haigla nõukogu liige Meelis Roosimägi märkis, et regionaalhaigla on riigi sihtasutus riigi tervishoiupoliitika elluviimiseks. “Tervise­poliitika ei ole seotud haiglate heaolu kindlustamise, vaid inimeste tervise parendamisega, see on ka haiglate võrgustumise põhjus,” põhjendas Roosimägi,
miks Hiiumaa haigla on muutumas regionaalhaigla asutatud sihtasutuseks, mille nimi jääb küll samaks.
Roosimägi ütles, et regionaalhaigla investeerib Hiiumaa haiglasse 800 000 eurot. Sellest 450 000 kulub võlgade maksmiseks, ülejäänu investeeringuteks: kaasajastamist vajab kompuutertomograaf ja kiirabiautode jaoks ehitatakse uus erakorralise meditsiini sissepääs.
Ühe arenguna avati mullu kohapeal verepank, mis Roosimäe sõnul on käivitunud hästi.
SA Hiiumaa Haigla haige­kassaga sõlmitud lepingu maht sellel aastal on 1,8 miljonit eurot, haiglas töötab 63 inimest töölepinguga ja 9 muude lepingutega.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411