Teisipäev, aprill 4, 2017
 

Hiiumaa ootab aegade parimat turismisuve

Hergo Tasuja
Päike käib kõrgelt, linnud laulavad ja kaugel enam see suvigi, mil turistid Hiiumaad avastama tormavad. Paranev praamiühendus lubab loota aegade kõige külastajate­rohkemat suve. Kuidas selleks valmis ollakse, rääkisid Hiiu Lehele Hiiumaa turismiinfopunkti juhataja Sigrid Valter ja turismikoordinaator Maria Ruubas.
Sigrid Valter tõdes, et Hiiumaa turismielu külastajate mõttes on talvisel hooajal muidugi vaiksem ja rahulikum.
“Oleme seda vaadanud positiivse külje pealt – saame igale külastajale läheneda individuaalselt ning veelgi isiklikumalt, sest aega ühe kliendi jaoks on rohkem,” rääkis Valter. “Kindlasti on meie soov saarele jõudnud inimesele näidata, et meil on ka talvel rohkelt võimalusi, kuidas tema aega võimalikult sisukalt ja mõnusalt täita.”
Talvel pakuvad loodushuvilisele avastamisrõõmu Palade loodushariduskeskus, Hiiumaa muuseumi Pikk maja, Hiiumaa Pruulikoja Õlletuur, avatud on näitused Nelja Nurga galeriis ja Kultuurikeskuse näitusesaalis.
Näpuosavuse arendamise ja isetegemise rõõmu leiab Hiiumaa muuseumi töötoas, Kristi Kuurme keraamikakojas, seebivalmistamise ja romantiliste nipsasjakeste valmistamise töötoas Suuremõisa Lossi Butiigis.
Tuletornid on talvelgi ilusad avastada, isegi kui need on suletud. Avastamist ja naudingut pakuvad matkarajad Orjakus, Vanajõe orus, Rebastemäel, Tihu järve ääres ja paljudes muudes kohtades. Uisutamine Orjaku sadamas või matk soome kelgul laidudele sõltuvad küll ilmast, aga kui õnnestub, on elamus võrratu. RMK puhke­kohad pakuvad võimalust talviseks piknikuks. Ette­tellimisel on võimalik külastada ka muidu madalhooajal suletud kohti.
Pingeline praamisuvi nõudis lõivu
Turismiinfopunkti külastusi oli mullu 7300, seda on hulga vähem kui aasta varem, mil infot otsis 8600 turisti. Oluline langus tuli just siseturistide arvelt ja suvekuudel.
“Ei saa eitada, et parvlaeva­ühendus kindlasti mõjutas külastajate arvu. Kaasa aitas kindlasti ka meedia­kajastus, kus jäi tugevalt kõlama signaal, et saarele ei pääse. Käesoleval aastal oleme juba külastajatele aegsasti märku andnud, et saartele pääseb, meil on uued ja mugavad parvlaevad,” rääkis turismiinfopunkti juhataja.
Lisaks soovivad nad rohkem esile tuua mugava võimaluse külastada saart siia lennureisiga tulles. Välis­turiste jõudis turismiinfopunkti eelmisel aastal 2300. Enim külastajaid rääkis soome, saksa, vene, läti ja rootsi keelt.
Valter tõdeb, et 2016 oli siiski tore aasta – tuntud headuses toimusid Hiiumaal paljud sündmused ja festivalid. Toiduaasta tõi veelgi rohkem aukohale kohaliku toidu ja parandas oluliselt nn toiduinimeste koostööd. Märgis “Ma armastan Eesti toitu” on siiani jäänud kaupluste riiulitele tähistama Hiiumaist toodangut.
Saime suvekavasse kirja ka uued sündmused nagu hiidlaste ja saarlaste köievedu ning Hiiumaa toidu ja kunsti nädal.
Tegus talv
Turismikoordinaatorina vastutab n-ö suurema pildi eest Maria Ruubas, kes ütles, et kõige rohkem külastajaid on saarel jaanipäevast kohvikute­päevani. Külastuste tõusu on märgata juba aprillis ja tugev langus on oktoobris. Külastajaid on vähe novembris, detsembris, jaanuaris, veebruaris, märtsis.
“Turismitöötajate jaoks on talvine hooaeg siiski sama kiire kui suvine – aega võtab Hiiumaa esindamine erinevatel messidel, järgmise turismikataloogi koostamine, tegevuste planeerimine, projektides osalemine ning muud kokkuvõtvad ja ettevalmistavad tegevused,” kirjeldas Maria turismitöötaja ülesandeid.
Saarele kutsub loodus
Kindlasti on üks põhjus, miks inimesed Hiiumaale tulevad, just saare loodus, kuid külastajaid ootavad ka tule­tornid ja muuseumid, toredad väikesadamad, Hiiu Eiffel ja Suuremõisa loss. Saare sadamatel on suur potentsiaal muutuda puhke­alade, restoranide ja poekestega tõmbekeskuseks inimeste jaoks, kes naudivad merd ja merelist elustiili – isegi kui nad ise ei ole purjetajad või otseselt sadamateenuste kasutajad.
Kärdla sadam valmis 2014. aastal, mullu külastas sadamat 900 alust ja 3200 külastajat tuli Hiiumaale mere poolt. Restorani Kuur näol on sadamas ka tõmbekeskus nendele külastajatele, kes naudivad sadamaõhkkonda, kuid ei saabu meritsi.
Eraldi arvet selle kohta, kui Saaremaale tulnud turist tuleb ka Hiiumaale, ei peeta. Pole sellist kohta, kus seda küsida. Sõru–Triigi laevaühenduse võiks ehk aluseks võtta, kuid paljud turistid külastavad mõlemat saart mandri sadamate kaudu.
“Vestlustes messidel ja külastajatega tuleb küll välja, et paljud tulevad Saaremaalt või siirduvad sinna järgmisena ja mõte kaks saart ühe ringsõiduga on paljudele väga meeltmööda marsruut,” selgitas Maria Ruubas.
Tema soovitus ettevõtjatele, kes saare külastajatele oma teenuseid pakkuda tahavad, on, et infot selle kohta võiks ka turismiinfopunktiga jagada.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411