Reede, aprill 21, 2017
 

Hiidlased matkasid kubermangupiiril

Helja Kaptein
EV100 juubelipidustuste avasündmuseks oli kunagise Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril korraldatud sümboolne ühendav matk, millest ka hiidlased osa võtsid.
Pühapäeval, 16. aprillil möödus 100 aastat eestlaste asualade ühendamisest. Sellega sai Eesti  ametlikult oma praegused kontuurid. Liivimaa ja Eestimaa kubermangu piirialal, mis kulges Peipsi rannalt Läänemere kaldale, matkas iga grupp läbi oma lõigu ning õhtuks oligi piir sümboolselt kustutatud.
45 matkahiidlast alustas teekonda saarelt lume­tuisus ja Läänemaalgi oli maa veel valge. Jõudes aga Vaiste randa, kust 12kilomeetrine matk algas, oli lumi kadunud ja paistis päike. Tõstamaa kultuuri­majja jõudes ootasid matkaselle soe supp ja kohalike taidlejate kontsert. Kohal oli ka ärakaranud hiidlasest vallavanem Toomas Rõhu, kellega koos tehti pilti.
Matka Hiiumaa poolne korraldaja Inna Lepik ütles, et tagasivaatena on tunne äärmiselt soe: “Seda nii ilma kui inimeste mõttes – korraldajad näitasid kõigiti, et olime oodatud ja meie rahvas oli samuti rõõmsameelne.”
Lepik ütles, et tundis matka­juhina selle ettevõtmise ees ärevust, kuna rahvast oli tunduvalt rohkem kui Muku matkaklubi tavapärastel retkedel. Samuti ei teadnud ta, kas osalejatele sobib matka­tee pikkus ja milline on nende ettevalmistus. “Õnneks oli kõigil õige riietus ja kõik olid õigel ajal õiges kohas,” nentis ta.
Mõnus matk oli
Koos viieaastase tütre Johannaga matkamas käinud Liina Siniveer ütles, et tegelikult oleks võinud vahemaa pikemgi olla. “Kambaga koos minemine on vahva, aga peatusi ehk siis kohti, kus vaadata-uudistada, oleks võinud olla rohkem,” pakkus ta. “Vahva oli ka see, et lapsed sai kaasa võtta ja matk oli teistmoodi kui tava­päraselt. Samas oli Inna teinud head eeltööd ja me teadsime, kuhu läheme ja kus mis juhtuma hakkab.”
Svetlana Mustkivi ütles, et talle meeldis matk väga: “Saime lund, päikest ja parajalt liikuda ning  päev oli toredalt üles ehitatud. Kui ise osaled, siis saadki aru, et on pidu ja Eestil ongi sünnipäev – telerist vaadates pole pooltki see!”
Rajal polnud tormamist ega torisemist, kõik naeratasid ja leidsid häid sõnu. Paljud olid tulnud matkale eelkooliealiste lastega, kes vapralt ratastel kaasa väntasid.
Urmas Selirand ütles, et “oli ermmönus matk, mille Inna ja mukukad korraldasid, panime oma 12 kilomeetrit asfalti ja metsateed, Mattias muidud otse ja rängates. Keik sahid löpuni ja Töstamaa möisa ekskurss tehti iidlestele veel eriti heeks. Nautisime ja mönulesime, super!”
3000 matkajat
Endise kubermangupiiri lähedusse Eestimaad avastama sõitis umbes 3000 rahva­matkajat, kes said valida üheksa sihtkoha ja 18 eri pikkuses marsruudi vahel, mille pikkus 3–23 kilomeetrini.
EV100 juubeliperiood algas 16. aprillil ja kestab 2. aprillini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.
Matk kubermangupiiril sai teoks riigikantselei, MTÜ Spordiürituste korraldamise klubi, Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse ning kohalike rahvamajade koostöös.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411