Reede, aprill 7, 2017
 

Hääldusraskustest priiks kodus harjutades

Kui ilmneb, et lapsel on hääldamisega probleeme, on murest vabanemisel võrdselt määravateks nii pöördumine logopeedi poole kui ka hiljem kodus järjepidev harjutamine tema nõuannete järgi.
Lapse kõne arengu üks olulisi aspekte on hääldusoskuste areng. Korrektse hääldamise eelduseks on korras kuulmine, häälduselundite normaal­ne anatoomia ja lihastoonus, ajutasandil kõnekeskuste normaalne areng.
Sõltuvalt lapse vanusest on meil tema hääldusoskustele erinevad ootused. kolme­aastase lapse puhul on täiesti eakohane, et ta asendab R-i L-häälikuga. Viieaastaselt võiks aga laps kõiki eesti keele häälikuid osata õigesti hääldada. Kui tekib kahtlus oma lapse kõne arengu, sh häälduse arengu osas, siis tuleks pöörduda logopeedi poole. Logopeedilist nõu on võimalik saada näiteks haridusasutuse ja Rajaleidja keskuse logopeedilt, meditsiinisüsteemis või erapraksises töötavalt logopeedilt.
Eestis valitseva logopeedide nappuse tõttu jääb aina enam hääldusprobleemidega lapsi abita. Kui lapsel õnnestubki logopeedilist ravi saada, siis ei ole see tihti piisavalt sage, et uus oskus välja kujuneks ja kinnistuks. Siinkohal on suur roll kodusel harjutamisel, mida koolieelses eas lapse toetamiseks peaks juhendama lapsevanem. Pärast logopeedi konsultatsioonil käimist on vaja hakata kodus järjepidevalt harjutama tema näpunäidete alusel.
Koduse harjutamise lihtsustamiseks soovitan raamatut “Hopsadi-huu, võimlemas on suu!”, mis muudab rutiinse harjutamise lõbusaks ja köitvaks. Raamatukaante vahel leidub hulgaliselt lõbusaid tegevusi, mis aitavad arendada suu- ja keelelihaseid, mille toonus on oluline korraliku hääldamise saavutamiseks. Raamatust leiate harjutusi, mille sooritamiseks pole vahendeid vaja, aga ka lihtsate koduste vahenditega, nagu nööbid, kõrred, niit jms, lõbusaid harjutusi. Lisaks on raamatus salme hääldamise täpsuse harjutamiseks. Iga harjutuse juures on põhjalik kirjeldus, kuidas harjutust sooritada ja millele eeskätt tähelepanu pöörata.
Lisaks lapsevanematele ja logopeedidele pakub see raamat kindlasti huvi kõigile näo- ja suulihaskonna ning kõnetehnika arendamisega tegelevatele inimestele: (laste­aia)õpetajatele, näitlejatele, lauljatele, ortodontidele ja üliõpilastele.
Raamatu leiab Rahva Raamatu poodidest ja Koolibri kirjastuse kodulehelt.

Marie Pajo
Hiiumaa Rajaleidja
keskuse logopeed

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411