Neljapäev, aprill 13, 2017
 

Emmaste ja Pühalepa ütlesid “ei”

Helja Kaptein
Ühinemise rahva­küsitlusel osalesid eriti aktiivselt ise­seisvalt jätkata soovivate Emmaste valla ja Püha­lepa valla elanikud.
Pühapäeval ja esmaspäeval viidi Hiiu maakonnas läbi rahva­küsitlus, et selgitada, kas elanikud toetavad Emmaste, Hiiu, Käina ja Püha­lepa valla ühinemist.
Emmaste ja Pühalepa vallas, kus vallajuhid on varem teada andnud, et soovitakse jätkata iseseisva vallana, oli osalus suurim ning “ei” ja “jah” vastuste osakaal üsna sarnane.
Pühalepas enim vastuhääli
Esmaspäeval oli Palade koolis asunud hääletuspunkti väike ruum rahvast täis ja ühtede lahkudes saabusid kohe järgmised.
Pühalepa valla valimis­komisjoni esinaine Riina Lilleõis rääkis, et hääletajaid on käinud väga palju.
“Üllatav, et algusest saadik, kohe kui ukse lahti tegime hakkasid käima ja pärast ukse avamist oli kohe tuba rahvast täis,” rääkis Lilleõis.
Päev varem lõppenud elektroonilisel küsitlusel oli Pühalepas hääletajaid 161.
Valimiskomisjoni liige
Katrin Paat ütles, et inimesed on motiveeritud ja tahavad oma arvamust avaldada.
Parasjagu sedeli hääletuskasti lasknud Pühalepa valla elanik Indrek Liit ei avalikustanud, kuidas ta hääletas, aga ütles, et hoolib oma valla ja rahva tulevikust väga.
“Olen lugenud, mida tähendab, kui tuleb suur oma­valitsus või siis sundliitmine,” selgitas Liit, et enne hääletamist oli ta teemat põhjalikult uurinud.
Emmastes ja Püha­lepas rahvas aktiivsem
Emmaste vallas on 1091 hääle­õiguslikku vallakodanikku, oma otsuse andsid teada elektrooniliselt ja küsitluspunktides 386 inimest ehk üle 35 protsendi hääleõiguslikest elanikest.
Esitatud küsimusele “Kas toetate Emmaste valla, Hiiu valla, Käina valla, ja Pühalepa valla ühinemist üheks kohaliku omavalitsuse üksuseks” vastas eitavalt 280 ning jaatavalt 106 Emmaste valla elanikku.
Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas rääkis, et pole eriti jõudnud maakonna hääletus­tulemusi analüüsida, aga Emmaste ja Pühalepa vallas on elanike tahe säilitada oma vald selgelt välja joonistunud. “See näitab, et nende vallavolikogude otsuseid rahvas toetab,” ütles Kikas. Ta lisas, et Käina ja Hiiu vallas on elanike huvi leige ja ilmselt siis pole neil erilist vajadust oma iseseisvust säilitada.
Pühalepa vallas on 1432 vähemalt 16aastast vallakodanikku, küsitluses osales neist 27 protsenti ehk 387. Esitatud küsimusele vastas neist eitavalt 306 ning jaatavalt 81.
Eriti tasavägine oli hääletus­tulemus Käina vallas, kus 1794 hääleõiguslikust kodanikust osales hääletusel 6,5 protsenti ehk 118 Käina valla elanikku. Esitatud küsimusele vastas jaatavalt 65 ja eitavalt 52 valla­kodanikku. Üks sedel oli kehtetu.
Kõige tagasihoidlikumalt osalesid hääletusel Hiiu valla kodanikud. Vallas elab 3. aprilli seisuga 4041 hääleõiguslikku vallakodanikku. Küsitluses osales neist elektrooniliselt ja küsitluspunktides vaid 3 protsenti ehk 134. Esitatud küsimusele vastas jaatavalt 100 ja eitavalt 33 elanikku. Kehtetuid sedeleid oli üks.
Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo ütles, et küsitluse tulemused olid ootuspärased. “Samas suurem osaluse protsent oleks olnud kena üllatus,” lisas Ojasoo.
Kokku osales küsitlusel saare nelja omavalitsuse 8358 hääleõiguslikust elanikust 12 protsenti ehk 1027, ühinemise vastu oli neist 671 ja poolt 352.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411