Teisipäev, aprill 4, 2017
 

Biosfääripäev seadis tähelepanu keskmesse saare looduse

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Lääne-Eesti biosfääri programmiala tähistas 27. tegevusaastat seminariga Kärdlas. Korraldajate sõnum oli, et biosfääri programmialal tuleks tegutseda, lähtudes elukeskkonna tasakaalustatud mudelist.
Keskkonnaameti loodus­kaitsenõunik ja päeva moderaator Kaja Lotman selgitas, et Eesti saarestiku see osa, mis juba 1990. aastal sai ÜRO UNESCO biosfääri kaitseala sertifikaadi, on piirkond, kus inimesed tahavad teha koostööd säästva arengu suunas.
Säästev areng kujutab tema sõnul arukat arengut ning saartel, kus loodus on eriti tundlik ja ressursid eriti napid, peaksid inimesed suhtuma ümbritsevasse keskkonda vastutustundlikult.
Lotman ütles, et kõige paremini on selgitatud biosfääri programmiala raamatus “Kohtumispaik”. Seal on kirjas, et Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala on kohtumispaik, kus saavad kokku inimene ja loodus, kohalik ja üleilmne mõõde, vanad tavad ja innovatsioon.
Ülevaate biosfääri programmi ellurakendamisest LEADER programmi abil tegi MTÜ Hiidlaste Koostöökogu tegevjuht Reet Kokovkin.
“Hiidlaste koostöökogu on ainus kogukondlik ühing Eestis, mis tegeleb biosfääri programmiala tegevuskava rakendamisega juba alates 2006. aastast,” teatas Kokovkin. Ta loetles
LEADER meetmete toel ellu kutsutud mitmeid kogukonna jaoks tähtsaid projekte nagu Vaemla tootearenduskeskus ja traditsioonilisi laevaehitus­oskusi propageeriv halulaeva projekt. Käesoleval EL rahastusperioodil võetakse tähelepanu alla kohalik ressurss, sh toit, mis otseselt toetab säästlikku looduskasutust, kohalikke tavasid ja seeläbi töökohtade loomist.
Lotman tänas, et nad on leidnud LEADER programmide näol ehk maaelu poolt tuleva energia, kus biosfääriala ideid rakendada.
Ettekande ÜRO säästva arengu eesmärkide täitmisest Eestis tegi Piret Kuldna Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskusest.
Vahetult enne päeva, mil biosfäärialal täitus 27 aastat, kiitis Pariisi UNESCO peakontoris rahvusvaheline bio­sfääri kaitsealade ekspert­nõukogu heaks Lääne-Eesti saarte biosfääri programmi­ala viimase kümne aasta aruande ning pikendas sertifikaati veel järgmiseks kümneks aastaks.
Biosfääripäeva lõpetas ringsõit, kus mõnekümnele osalejale tutvustati LEADER programmist rahastuse saanud kogukonnaprojekte ja vesteldi inimestega, kes neid ellu viinud.
27. märtsil 1990 andis UNESCO programmi “Inimene ja biosfäär” (MAB) büroo välja sertifikaadi, millega tunnustati Lääne-Eesti saarestikku kui osa rahvusvahelisest biosfääri kaitsealade võrgustikust.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411