Reede, märts 17, 2017
 

Vald tõi päevakorrale Kärdla keskväljaku uuendamise

repro
Internetti on ilmunud uhked pildid sellest, milline võiks välja näha Kärdla keskväljak. Lisatud on selgitus, et 1. märtsil toimus esimene arutelu keskväljaku naaber­kinnisasjade omanikega ideekavandi ja selle elluviimise teemal.
Mis täpselt ja millal toimuma hakkab, selgitas maakonna­lehele Hiiu vallavanem Reili Rand. Vallavanem ütles, et Kärdla keskväljaku uuendamisel tuginetakse arhitektuuri­konkursi võitnud ideekavandile “Kärrdal”.
“Soov on rajada maakonnakeskusele kohane unikaalne, kohalikku eripära arvestav avalik linnaruum, mis soodustab ettevõtluskeskkonna elavdamist,” selgitas Rand.
Ettevalmistamisel oleva piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise (PKT) meetme projektiga tahetakse rajada uue planeeringuga väljak koos juurdekuuluva inventariga ning lahendada liikluskorraldus, koos piisava hulga parkimiskohtadega.
Keskväljaku uuendamise esimese etapi raames kolib Kärdla turg järk-järgult keskväljakule. Uue turuhoone ehitamine jääb edasistesse etappidesse, kuna eeldab nii uue detailplaneeringu koostamist kui ka täiendavaid arutelusid nii ettevõtjate kui kohaliku kogukonnaga.
Planeeringujoonisel on näha, et praeguse kultuurikeskuse asemel on hoopis teistsugune ja uhkem maja.
“Uue kultuurikeskuse rajamine on praegu kahjuks vaid unistus, kuid loodetavasti jõuame ükskord ka selle realiseerumiseni,” ütles vallavanem.
Vallavanem märkis, et selle talve kõikuvad temperatuurid on kõvasti lõhkunud Kärdla teid-tänavaid ja tagajärgi näeb ka keskväljakul. “Kui kõik läheb plaanipäraselt, võtame 2018. aastal käsile juba suuremad uuendustööd, sel aastal peame aga veel esmaabiga piirduma,” lausus Reili Rand. Kohe kui ilmad lubavad, plaanitakse alustada sõiduraja pindamist.
Esimese vooru vaie veel ülal
Keskväljaku uuendamise projekti kogumaksumus selgub ettevalmistuste käigus, kuid laias laastus on vallavalitsus hinnanud esimese etapi investeeringuvajaduseks 2 miljonit eurot. Rahastust taotletakse Ettevõtluse arendamise sihtasutuse PKT meetmest.
PKT esimesse, mullu avanenud vooru Hiiu vald eelarve­vahendite nappuse tõttu taotlust ei esitanud, kuigi nende objekt – Eesti toidu avastuskeskus – oli maakondlikus edurivis esikohal. Nüüd on avanemas PKT meetme teine voor ja Hiiu vald loodab esitada taotluse linna keskväljaku kaasajastamiseks.
Käina valla ja Pühalepa valla objektid, Hiiumaa loodus-ja tegevuskeskus ning Suuremõisa külastuskeskus, mullu esimeses voorus meetmest toetust ei saanud.
Mõlemad omavalitsused vaidlustasid EASi otsuse. Ministeeriumi soovitus EASile oli Käina valla argumendid ära kuulata ja 1,4 miljoni euro suurune toetusetaotlus vajadusel uuesti hindamisele panna. Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles, et ärakuulamine peaks toimuma lähiajal.
Pühalepa vald, kes küsis Suuremõisa vana juustukoja külastuskeskuseks ümber­ehitamiseks 950 000 eurot toetust, sai EASilt lõpliku ära­ütlemise.
PKT meetmest Hiiumaale ette nähtud kogusumma on 2,4 miljonit eurot, seega mõlemale, nii Kärdla keskväljakule kui Käina külastus­keskusele sellest summast ei jagu.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411