Teisipäev, märts 21, 2017
 

Vald jättis külanimed muutmata

Harda Roosna
Hiiu vallavalitsus otsustas jätta Kiduspe ja Mägipe küla nime muutmata.
Põhjuseks, et kümme eelnimetatud külade elanikku või seal kinnisvara omavat inimest, kes oma arvamust avaldasid eelnõu välja­paneku ajal, olid kohanimede muutmise vastu, keelenõukogu aga leidis, et vaid kahe koha­nime muutmine tekitaks põhjendamatu erisuse kui teised samalaadsed koha­nimed muutmata jäetakse.
Vallavalitsus teatas, et kokku andis oma arvamuse 37 inimest, neist 1 Kärdlas, 17 Kõpu õppekoha raamatu­kogus, 17 Kõrgessaare raamatu­kogus ja 2 saatsid oma arvamuse meili teel. Vallavalitsuse andmetel ei ole 27 arvamust avaldanud isikut rahvastikuregistri­järgsed Mägipe või Kiduspe elanikud ega oma nendes külades kinnistusraamatu kohaselt ka kinnisvara. Kuigi nad on seotud Hiiumaa ja Kõpu kandiga. Seega nende arvamust arvesse ei võetud.
Lisaks esitas oma arvamuse filoloog Järvi Lipasti, kes ei toetanud külanimede muutmist.
Ka leidis kohanimenõu­kogu, et Kiduspe ja Mänspe jt -päe-lõpulistel vormidel ei ole keeleajaloolist tausta ning võttes arvesse ajaloolisi ja muid tegureid, võib erandit pidada võimalikuks. Kohanimenõukogu peab soovitavaks ühtsest kasutusviisist .kinnipidamist ning sarja ühtmoodi vormistamist: Kiduspe, Mänspe, Paope, Valipe nimetada ühetaoliselt vastavalt kas -pe või -päe lõpulisena.
Kohanimeseaduse § 7 lõike 2 kohaselt võib ametlikku kohanime muuta, kui:
1) tegelikus kasutuses eelistatakse mitteametlikku kohanime ja see vastab
3. peatüki nõuetele;
2) soovitakse taastada ajalooline eestipärane koha­nimi;
3) nimeobjekti või planeeringu muutumise tõttu on kasutusel olev kohanimi eksitav või kui kasutusel olev kohanimi ja nimeobjekti ruumikuju ei taga üheselt mõistetavust.
Seega on vastavalt kohanimeseadusele kohanime muutmine põhjendatud juhul, kui kasutusel olevad kohanime eri kujud vajavad ühtlustamist. Kohanimenõukogu leidis, et käesoleval juhul oleks tegemist vastu­pidisega ehk erisuse tekitamisega, kuivõrd taotleti kahe küla, Kiduspe ja Mägipe nime muutmist, kuid mitte Paope ja Mänspe (Emmaste vald).
Avalduse ajalooliste nimekujude, Kiduspäe ja Mägipäe taastamiseks tegi Kõpu külaselts Valguskiir. Algatus ajalooliste külanimede taastamiseks sündis koostöös 14. Kõpu poolsaare külade päeva töörühmaga ning seda esitleti Kiduspäel toimunud külade päeval. Seal andis oma allkirja ajalooliste küla­nimede taastamiseks 83 osalejat.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411